23:56 25/11/2014 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE-5ος ΟΜΙΛΟΣ-5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ-ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: 3-2
Γήπεδο: Etihad

Επική ανατροπή πραγματοποίησε η Σίτι, που κέρδισε με 3-2 την Μπάγερν και έχει πλέον πολλές ελπίδες πρόκρισης.

Στο 9ο λεπτό, μετά από γύρισμα του Ρόμπεν ο Ρόντε βγήκε μόνος με τον Χαρτ, αλλά ο τελευταίος βγήκε και πρόλαβε να διώξει, ενώ στο 11' το σουτ του Ρόμπεν πέρασε λίγο. Ωστόσο στο 20ο λεπτό, ο Μπενατιά ανέτρεχε στην περιοχή τον Αγουέρο, είδε την κόκκινη κάρτα και ο ρέφερι έδωσε και το πέναλτι. Ο Αγουέρο ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση κι

έκανε το 1-0. Στο 35ο λεπτό το σουτ του Λάμπαρντ πέρασε λίγο άουτ αλλά στο 40' ο Αλόνσο εκτέλεσε συρτά ένα φάουλ, ο Χαρτ έμεινε άγαλμα και το 1-1 ήταν γεγονός. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τη Σίτι, στο 45ο λεπτό, ο Μπόατενγκ έβγαλε από δεξιά τη σέντρα και ο Λεβαντόφσκι με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά έκανε το 2-1.

Στο 47' το σουτ του Αλόνσο πέρασε λίγο άουτ και στο 50' ο Νόιερ είπε όχι σε σουτ του Νάβας, ενώ στο 52' ο Μίλνερ αστόχησε από ιδανικό σημείο. Στο 70ο λεπτό ο Νόιερ έδιωξε δύσκολα το σουτ του Λάμπαρντ αλλά στο 86' μετά από λάθος του Αλόνσο, ο Γιόβετιτς έφυγε στην κόντρα και με ιδανικό πλασέ έκανε το 2-2. Και στο 90+1' ο Μπόατενγκ έκανε νέο τραγικό λάθος και ο Αγουέρο με κοντινό πλασέ έκανε το 3-2 και χάρισε μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

ΣΙΤΙ: Χαρτ, Σανιά (68' Σαμπαλέτα), Κομπανί, Μανγκαλά, Κλισί, Φερνάντο, Μίλνερ (66' Γιόβετιτς), Νασρί, Νάβας, Λάμπαρντ, Αγουέρο (90+2' Ντεμικέλις).

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Μπερνάτ, Μπενατιά, Μπόατενγκ, Ραφίνια, Ρόντε (25' Νταντε), Αλόνσο, Χόιμπιεργκ, Ριμπερί (81' Σβαϊνστάιγκερ), Ρόμπεν, Λεβαντόφσκι (84' Σακιρί).