Την έσωσε ο Αγκουέρο (VIDEO)

07:30 2/7/2011 - Πηγή: AEK365
ΚΟΠΑ ΑΜΕΡΙΚΑ Α' ΟΜΙΛΟΣ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ-ΒΟΛΙΒΙΑ 1-1 Γήπεδο: Σιουδάδ ντε λα Πλάτα Διατητής: Ρομπέρτο Σιλβέρα (Ουρουγουάη) Το γκολ του Σέρχιο Αγκουέρο στο 78ο λεπτό έδωσε τον βαθμό στην Αργεντινή κόντρα στην Βολιβία και έσωσε την ομάδα από την "γκέλα" στο εναρκτήριο παιχνίδι του Κόπα Αμέρικα. Η Βολιβία με σωστή αμυντική οργάνωση κατάφερε να περιορίσει τα "όπλα" της αντιπάλου της και να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό. Η "οικοδέσποινα" μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 5ο λεπτό, ο Κάρλος Τέβες έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία ότα αστόχησε ευρισκόμενος
μόνος στο ύψος της μικρής περιοχής. Η πιο καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 33ο λεπτό όταν ο τερματοφύλακας της Βολιβίας Αρίας απέκρουσε δυο συνεχόμενα σουτ των Λαβέτσι, Καμπιάσο. Η Βολιβία ισορρόπησε μετά το 20λεπτο αλλά οι επιθετικές της ενέργειες δεν είχαν αποτέλεσμα καθώς ο Μορένο δεν είχε βοήθειες από τους συμπαίκτες του. Ωστόσο, στο 3ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου η επιθετική προσπάθεια της Βολιβίας είχε αποτέλεσμα όταν ο Εντβάλντο Ρόχα με εξαιρετικό τακουνάκι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ρομέρο με τον Μπανέγα να κάνει λάθος εκτίμηση της φάσης. Από εκείνο το σημείο και μετά, όπως ήταν φυσικό, οι Αργεντίνοι ήταν συνεχώς στην επίθεση όμως αυτό έδωσε την ευκαιρία στην Βολιβία να πετύχει και δεύτερο γκολ αλλά ο Μορένο στο 66ο λεπτό νικήθηκε από τον Ρομέρο σε τετ-α-τετ. Στο 78ο λεπτό ήρθε η λύτρωση για την Αργεντινή όταν ο Ντι Μαρία που είχε περάσει ως αλλαγή έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ο Τέβες έστρωσε στον Αγκουέρο και ο επιθετικός της Ατλέτικο Μαδρίτης με εκπληκτικό βολέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Βολιβίας ξεσηκώνοντας τους 50.000 φίλους της Αργεντινής. Από εκείνο το σημείο και μετά η Αργεντινή προσπάθησε για το γκολ της νίκης, αυτό δεν ήρθε ποτέ και έτσι το τελικό 1-1 αφήνει ικανοποιημένη την Βολιβία και σκορπίζει προβληματισμό στην Αργεντινή. Αργεντινή (Σέρχιο Μπατίστα): Ρομέρο, Ζανέτι, Γκ. Μιλίτο, Μπουρδίσο, Ρόχο, Καμπιάσο (46' Ντι Μαρία), Μασεράνο, Μπανέγα, Λαβέτσι (70' Αγκουέρο), Μέσι, Τέβες Στον πάγκο: Καρίσο, Αντούχαρ, Γκαράι, Σαμπαλέτα, Ιγκουαΐν, Παρέχα, Μπίλια, Παστόρε, Γκάγκο, Ντ.Μιλίτο  Βολιβία (Γκουστάβο Κιντέρος): Αρίας, Αλβάρες, Ριβέρο, Γκουτιέρες, Ράλδες, Ρόμπλες, Χ.Βάκα (63' Τσάβες), Φλόρες, Κάμπος (81' Άρτσε), Ρόχας (90' Καρντόσο), Μορένο  Στον πάγκο: Ντ.Βάκα, Γκαλάρσα, Όγιος, Γκαρσία, Πένια, Αμαδόρ, Βάργκας, Πεδριέλ, Σαουσέδο