Την έκπληξη το Πουέρτο Ρίκο

21:05 7/9/2014 - Πηγή: AEK365

Από την πρώτη αγωνιστική, ο 4ος όμιλος του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Ανδρών ήταν ο πιο απρόβλεπτος, κάτι που επιβεβαιώθηκε και σήμερα με την απίστευτη νίκη του Πουέρτο Ρίκο επί της Ιταλίας. Γενικά πάντως η 4η αγωνιστική (προτελευταία της α' φάσης) ήταν... απρόβλεπτη.

Φυσικά το αποτέλεσμα που προκάλεσε σοκ ήταν η νίκη του Πουέρτο Ρίκο που έχασε το πρώτο σετ και μετά εκμεταλλεύτηκε την χαλαρότητα των Ιταλών και παίζοντας εκπληκτική

άμυνα (ειδικά στο δ' σετ) πήρε το τρίποντο που του δίνει ελπίδες πρόκρισης και κρατά σε αγωνία τους Ιταλούς.

Στα άλλα αποτελέσματα το Ιράν κέρδισε 3-1 το Βέλγιο κι η Γαλλία πήρε με το ίδιο σκορ το ντέρμπι με τις ΗΠΑ, οπότε Γαλλία και Ιράν έχουν προκριθεί σίγουρα ενώ οι άλλες δύο θέσεις παίζονται μεταξύ των υπολοίπων ομάδων.

Μια θέση είναι ανοικτή στον πρώτο όμιλο και θα κριθεί στο σημερινό ματς Αυστραλία - Βενεζουέλα.

Στον β' όμιλο η Βραζιλία είχε την πρώτη της απώλεια κόντρα στην Νότιο Κορέα, η οποία θέλει σήμερα νίκη επί των Γερμανών (κέρδισαν την Φινλανδία και είναι σίγουρα 2οι) και καθαρή ήττα της Κούβας από την Βραζιλία για να πάρει την 4η θέση.
Στον 3ο όμιλο Ρωσία, Καναδάς κέρδισαν στον ρελαντί Κίνα και Μεξικόι, αλλά η Βουλγαρία έχασε βαθμό από την Αίγυπτο, ενώ το αποτέλεσμα του αγώνα Ρωσία-Βουλγαρία θα κρίνει ποιος από Καναδά και Βουλγαρία θα βρεθεί στη 2η θέση.