Θρίλερ στην Πόλη

22:42 2/1/2015 - Πηγή: AEK365

Αήττητη συνεχίζει την πορεία της στη φετινή Ευρωλίγκα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη. Οι Ρώσοι έφτασαν στο 11-0 με το... επικό 84-81 επί της Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, μέσα στην Τουρκία. Οι Μοσχοβίτες χρειάστηκαν τον έξτρα χρόνο για να περάσουν νικηφόρα από την Πόλη, σε ένα ματς - θρίλερ το οποίο κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα! Ο Νίκος Ζήσης στο ντεμπούτο του με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έπαιξε 28'38'' και είχε 5 πόντους, 6 ασίστ, 2 λάθη και βγήκε με πέντε φάουλ

στην έναρξη της παράτασης.

Πολύ δυνατά άρχισε το ματς στην Τουρκία η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με το 5-0 στο ξεκίνημα να ακολουθείται από αρκετά ακόμα μικρά σερί των Ρώσων. Η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ ισοφάρισε για πρώτη φορά 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκάλεπτου (25-25), αλλά το γκολ-φάουλ του Χάινς έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Από αυτό το σημείο κι έπειτα, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με αποτέλεσμα καμία από τις δυο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει και να δείξει πως έχει προβάδισμα για τη νίκη. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με ένα γρήγορο 4-0 πήρε αέρα επτά πόντων στην έναρξη του δεύτερο δεκαλέπτου, αλλά η Φενέρ με ένα επί μέρους 10-2 πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο παιχνίδι (35-34). Οι Ρώσοι βρήκαν ξανά τις λύσεις, με αποτέλεσμα να διατηρήσουν το ελαφρύ τους προβάδισμα (+3) και στο τέλος του ημιχρόνου (45-42).

Οι άμυνες και των δυο ομάδων είχαν γίνει, πλέον, ιδιαίτερα σκληρές με Ομπράντοβιτς και Ιτούδη να προσπαθούν να «χτυπήσουν» ο ένας τις αδυναμίες του άλλου. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ μάζεψε κι άλλο τη διαφορά, πλέον οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα και το 61-59 υπέρ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν φυσική συνέπεια της εικόνας του αγώνα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε... μάχη σε πάγκους και παρκέ, και όλα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Μπογκντάνοβιτς έκανε το 72-70 1'30'' πριν το τέλος, αλλά ο Τ τεόντοσιτς κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρεις. Ο Σέρβος όμως αστόχησε στην τελευταία βολή και ο Ζόριτς 45'' πριν το φινάλε έδωσε νέο προβάδισμα (74-72) στη Φενέρ. Ο Σόνι Γουίμς 27'' πριν το τέλος σημείωσε το 74-74 κι η ΤΣΣΚΑ έπαιξε άμυνα στην τελευταία επίθεση. Η επιλογή του Ιτούδη δικαιώθηκε, αφού ο Γκάουντλοκ καθυστέρησε πολύ, με αποτέλεσμα να γίνει κακή επίθεση και να οδηγηθούν οι δυο ομάδες στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, η ΤΣΣΚΑ έδωσε τη... μπαγκέτα στον Μίλος Τεόντοσιτς. Ο Σέρβος ξεκίνησε με πέντε σερί πόντους, ενώ στον αντίποδα για τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ ανέλαβε να δώσει σκοράρισμα ο Μπιέλιτσα. Οι δυο ομάδες εξακολουθούσαν να συμπορεύονται στο σκορ, με το παιχνίδι να κρίνεται και πάλι στο φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι του Δημήτρη Ιτούδη έχασαν κρίσιμες βολές, ειδικότερα ο Γουίμς. Με 13'' στο ρολόι η Φενέρ πήγε για το τρίποντο της ισοφάρισης, αλλά αστόχησε. Η ΤΣΣΚΑ έκανε λάθος και έδωσε δικαίωμα στη Φενέρ να μειώσει στον πόντο (82-81), στα 5'' πριν το τέλος. Οι Τούρκοι έκαναν γρήγορα το φάουλ, αλλά ο Νάντο Ντε Κολό ήταν εύστοχος αυτή τη φορά και μάλιστα έκλεψε στην επαναφορά της Φενέρμπαχτσε, για να σφραγίσει το τελικό 84-81 υπέρ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Κορυφαίος των νικητών, ο Κάιλ Χάιντς με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κοψίματα, ενώ ο Τεόντοσιτς πρόσθεσε 12 πόντους και 6 σίστ, έχοντας μόλις 3 λάθη. Ο Γουίμς πέτυχε 13 πόντους αλλά παραλίγο να γίνει... μοιραίος. Για τους γηπεδούχους, ο Γκάουντλοκ με 19 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ αλλά δεν ήταν αρκετός, με τον Μπογκντάνοβιτς να προσθέτει 16 πόντους και τον Μπιέλιτσα 10.

Τα δεκάλεπτα: 25-28, 42-45, 59-61, 74-74, 81-84

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλοκ 19, Ζήσης 5, Χίκμαν 4, Μπιέλιτσα 10, Ερντέν 2, Μπογκντάνοβιτς 16, Σαβάς 5, Ζόριτς 9, Βέσελι 7, Σιπαχί, Πρέλντζιτς 4

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 10, Τεόντοσιτς 12, Φριτζόν 5, Τζάκσον 7, Μαρκοϊσβίλι 4, Γουίμς 13, Στρεμπκόφ, Βοροντσέβιτς 10, Κάουν 10, Χάινς 13