Κάζο για Τουρκία

18:31 6/2/2013 - Πηγή: AEK365

ΝΟΤΙΟΣ ΚΟΡΕΑ- ΚΡΟΑΤΙΑ: 0-4

Τα μεγάλα ονόματα της Κροατίας μόνο σαν αγγαρεία δεν αντιμετώπισαν το φιλικό με τη Νότιο Κορέα και οδήγησαν τη «χρβάτσκα» στη νίκη με 4-0 στο «Κρέιβεν Κότατζ» του Λονδίνου.
Ο Μάριο Μάντζουκιτς στο 33' άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, ο Ντάριο Σρνα με σουτ από το ύψος της περιοχής διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 41', ενώ ο Νίκιτσα Γέλαβιτς στο 57' και ο Μλάντεν Πέτριτς στο 85' δεν λάθεψαν σε τετ-α-τετ.
Ήταν

η καλύτερη δυνατή πρόβα για το μεγάλο ματς με τη Σερβία στο Ζάγκρεμπ στις 22 Μαρτίου για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

ΜΟΛΔΑΒΙΑ- ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: 1-3

Τη νίκη με 2-1 πανηγύρισε το Καζακστάν σε φιλικό με τη Μολδαβία.
Το Καζακστάν άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό, με τον Ντιμιτρένκο, εμώ στο 59' ο Ντζολτσίεφ έκανε το 2-0. Η Μολδαβία μείωσε στο 86' αλλά στο 90' ο Ντζολτσίεφ έκανε το τελικό 3-1.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ- ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ: 1-1

Στο 1-1 κόλλησαν Ουγγαρία και Λευκορωσία σε φιλική αναμέτρηση.
Η Ουγγαρία άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό με το Σζάμπιτς, αλλά στο 58' ο Βολόντκο έφερε στα ίσα το ματς.

ΧΙΛΗ- ΑΙΓΥΠΤΟΣ: 2-1

Εύκολη φιλική νίκη για τη Χιλή με 2-1 επί της Αιγύπτου.
Η Χιλή έκανε το 1-0 με τον Βάργκας στο 60ο λεπτό, ενώ 6 λεπτά μετά ο Καρμόνα έκανε το 2-0. το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Σαλάχ στο 88ο λεπτό.

ΝΟΡΒΗΓΙΑ- ΟΥΚΡΑΝΙΑ: 0-2

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε κόντρα στη Νορβηγία η Ουκρανία που κέρδισε με 2-0.
Η Ουκρανία άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Μόροζιουκ, ενώ στο 42΄ο Γιαρμολένκο έκανε το 2-0. Στο 84' ο Μάντζιουκ είδε την κόκκινη κάρτα.

ΙΣΡΑΗΛ- ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: 2-1

Φιλική νίκη με 2-1 για το Ισραήλ επί της Φινλανδίας.
Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το Ισραήλ, που έκανε το 1-0 μόλις στο 2' με τον Μπεν Μπασάτ. Ο Φορσέλ έφερε στα ίσα το ματς στο 87' αλά στις καθυστερήσεις ο Ρεφαέλοφ έκανε το 2-1 για τους Ισραηλινούς.

ΑΛΒΑΝΙΑ- ΓΕΩΡΓΙΑ: 1-2

Την ήττα με 2-1 γνώρισε η Αλβανία από τη Γεωργία.
Η Αλβανία άνοιξε το σκορ με τον Μπογκντάνι στο 25ο λεπτό, αλλά ο Βατσάντζε έφερε στα ίσα το ματς στο 40'.
Ο ίδιος παίκτης έκανε και 2-1 στο 82'.

ΤΟΥΡΚΙΑ- ΤΣΕΧΙΑ: 0-2

Εύκολα με 2-0 πέρασε από την Τουρκία η Τσεχία σε φιλικό ματς.
Η Τσεχία άνοιξε το σκορ με τον Κρέιτσι στο 4ο μόλις λεπτό, ενώ στο 28' ο Λάφατα έκανε το 2-0.

ΣΚΟΠΙΑ- ΔΑΝΙΑ: 3-0

Εντυπωσιακά τα Σκόπια που συνέτριψαν με 3-0 τη Δανία.
Τα Σκόπια άνοιξαν το σκορ στο 8ο λεπτό με τον Πάντεφ, ενώ στο 17' ο Ιμπραΐμι έκανε το 2-0. Στο 24' οι Σκοπιανοί έγραψαν το 3-0 με τον Νοβέσκι.

ΜΑΛΤΑ- Β.ΙΡΛΑΝΔΙΑ: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Μάλτα και Βόρειος Ιρλανδία σε ένα ματς που θα μπορούσε να μην είχε γίνει και ποτέ.