Τέταρτη θέση για την Εθνική

13:42 16/9/2012 - Πηγή: AEK365

Στην παράταση έχασε το χάλκινο μετάλλιο η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Νέων γυναικών, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε σήμερα (16/9) στο Τσέλιαμπινσκ. Ηττήθηκε 8-7 από την Ιταλία, αφού στην κανονική διάρκεια του μικρού τελικού οι δύο Εθνικές ομάδες ήταν ισόπαλες (7-7).

Αν και προηγηθήκαμε 3-0, η αστοχία μας στην παίκτρια παραπάνω στη συνέχεια (2/9), μας κόστισε, με τις Ιταλίδες να αξιοποιούν τις ευκαιρίες τους επιθετικά και να «γυρίζουν» τον αγώνα υπέρ τους (5-3, 6-4).

Η Ξενάκη έδωσε και πάλι προβάδισμα (7-6) στην Εθνική μας που είχε

σερί 3-0 υπέρ της, αλλά η Μαρλέτα έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (7-7) στην τέταρτη και τελευταία περίοδο.

Εκεί, η Παλμιέρι πέτυχε το νικητήριο γκολ (8-7), με την Εθνική μας να αστοχεί στην τελευταία επίθεση με παραπάνω.

Τα γκολ της ΙΤΑΛΙΑΣ: Παλμιέρι 2, Πομέρι, Γκαλάρντι, Ντάριο, Μίλο, Ταμπάνι, Μαρλέτα

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Μορφέσης): Διαμαντοπούλου Χρ., Μπενέκου Άλκ., Καλαργυρού, Τζελέπη, Φαρμάκη Μ., Πλευρίτου Ελ., Ζάντου 2, Πλευρίτου Μαργ., Ξενάκη 3, Διαμαντοπούλου Β. 1, Μπενέκου Ι., Κοντογιάννη 1, Τερεφού