Τα... χρειάστηκαν οι Ουρουγουανοι

21:32 26/7/2012 - Πηγή: AEK365

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ τελικά η ολυμπιακή ομάδα της Ουρουγουάης επικράτησε με σκορ 2-1 των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων , στην πρεμιέρα της στο τουρνουά ποδοσφαίρου. Οι Άραβες έκαναν αρχικά την έκπληξη και πήραν προβάδισμα με το τέρμα του Ματάρ στο 23΄. Ωστόσο πριν «κλείσει» το ημίχρονο οι Λατινοαμερικάνοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, με το γκολ του Ραμίρεζ. Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους οι Ουρουγουανοί έκαναν την ανατροπή, με τον Λοδέιρο. Στο άλλο παιχνίδι της ίδιας ώρας, Ελβετία και Γκαμπόν έμειναν στο 1-1. Οι Ελβετοί «άνοιξαν» το σκορ με τον Μεχμέντι μόλις στο 5΄ με εκτέλεση πέναλτι, ωστόσο στο 45΄ η Γκαμπόν ισοφάρισε σε 1-1 με τον Αουμπαμέγιανγκ και τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.