Στους «8» Πολωνία-Φιλανδία

15:30 15/9/2011 - Πηγή: AEK365
Η Πολωνία που νίκησε στο γειτονικό ντέρμπι την (οικοδέσποινα Τσεχία) και η Φινλανδία που επικράτησε της Σλοβενίας συμπλήρωσαν την 8άδα του Ευρωβόλεϊ 2011. Στο Κάρλοβι Βάρι περίπου 4.000 Τσέχοι πίστεψαν στη νίκη της ομάδας τους, αλλά η απώλεια του γ' σετ αποδείχθηκε καθοριστική. Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί μέχρι το 21-21 κι εκεί οι Τσέχοι έκαναν μαζεμένα όλα τα λάθη στέλνοντας τη διαφορά στο 21-24. Οι Πλάτενικ, Πόπελκα έκαναν το 23-24, αλλά ο Νοβακόφσκι με επίθεση πρώτου
χρόνου τελείωσε το σετ. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο β' σετ με το σκορ να φτάνει στο 18-18, που έγινε 18-21 με καλό σερβίς από τον Ρούσιακ, όμως οι Τσέχοι ισοφάρισαν άμεσα σε 21-21 και στο 22-22 ο Τίχατσεκ με δύο άσους στον Κούρεκ 'καθάρισε' το σετ. Οι γηπεδούχοι με την παρότρυνση του κόσμου ξεκίνησαν φουριόζοι το γ' σετ, αφού προηγήθηκαν 6-3, 8-4, 15-9 και στο 20-16 το σετ έμοιαζε τελειωμένο... Ο Αναστάζι έριξε στη μάχη Γιάροζ, Κούμπιαν αντί Γκρούτσκα, ΡΟύσιακ και το ματς άλλαξε, κυρίως λόγω μπλοκ. Με μπλοκ του Ζιγκάντλο στον Στόκρ (συμπαίκτες στην Τρεντίνο) το σκορ έγινε 21-18, με νέο μπλοκ στον Στοκρ 22-20 και με τρίτο μπλοκ του Νοβακόφσκι στον Χούντετσεκ 22-22! Οι Τσέχοι έχασαν τέσσερα σετ μπολ μέχρι το 27-27 που έγινε 27-28 με λάθος του Πλάτενικ, αλλά ο ίδιος με άσο έκανε το 29-28 για να ακολουθήσουν τρεις αναπάντητοι Πολωνικοί πόντοι (Κούρεκ, μπλοκ Νοβακόφσκι και πάλι Κούρεκ) για το τελικό 29-31. Μετά από αυτή την εξέλιξη, το παιχνίδι ήταν πλέον καθαρά υπέρ των Πολωνών που κατέκτησαν με σχετική άνεση το δ' σετ και την πρόκριση, που τους φέρνει αντιμέτωπους στην 8άδα με την Σλοβακία. Η Φινλανδία επικράτησε στο θρίλερ Σλοβενία και Φινλανδία συγκροτούσαν το πιο αμφίρροπο ζευγάρι της β' φάσης και το απέδειξαν, καθώς η αναμέτρηση τους κρίθηκε στο τάι μπρέικ με την ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι (πρωταθλητής Ευρώπης το 2009 με την Πολωνία) να παίρνει το τελευταίο χρονικά εισιτήριο για την 8άδα του Ευρωβόλεϊ. Το παιχνίδι πάντως ήταν πολύ νευρικό, με τις δύο ομάδες να έχουν μεγάλο πρόβλημα στην υποδοχή (46%-28% οι Σλοβένοι, 51%-34% οι Φινλανδοί) εξ ου και τα ακόμη μεγαλύτερα προβλήματα στην επίθεση (39% οι Φινλανδοί - 38% οι Σλοβένοι), αλλά στο 5ο σετ οι Φινλανδοί πήραν από την αρχή το προβάδισμα (5-3, 12-8) και δεν απειλήθηκαν ποτέ. Τα σετ: 25-18, 21-25, 25-23, 18-25, 15-12. Αντίπαλος της Φινλανδίας στα προημιτελικά θα είναι η Ιταλία.