Στους «16» η Στουρμ

21:55 21/9/2011 - Πηγή: AEK365
ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΥΣΤΡΙΑΣ- 2ος ΓΥΡΟΣ ΒΑΙΖ- ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ: 0-4 Άνετη νίκη με 4-0 κόντρα στην αδύναμη Βάιζ πέτυχε η Στουρμ Γκρατς και πήρε την πρόκριση για τους 16 του Κυπέλλου Αυστρίας. Χωρίς πολλές αλλαγές η Στουρμ του Φράνκο Φόντα, ο οποίος έδειξε πως δεν υποτιμά το Κύπελλο. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν από το πρώτο λεπτό και έφτασαν στο γκολ στο 19ο λεπτό. Ο Βαϊνμπέργκερ συνδυάστηκε με τον Μουράτοβιτς, ο οποίος με ψύχραιμο
πλασέ έκανε το 1-0. Η Στουρμ δύο λεπτά αργότερα είχε τεράστια ευκαιρία με τον Μπούκβα, ο οποίος αστόχησε από πολύ κοντά. Ο Βαϊνμπέργκερ ανέλαβε ρόλο εκτελεστή αυτή τη φορά, καθώς στο 51ο λεπτό, έκανε το 2-0 για την ομάδα του και στην ουσία «κλείδωσε» τη νίκη-πρόκριση. Η άμυνα της Βάιζ ξεκλείδωσε από εκείνο το σημείο κι έπειτα και ο ίδιος παίκτης τρία λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 66' ο Χάας. ΣΤΟΥΡΜ: Κάβλινα, Στάντφεστ, Νόεχολντ, Μπεργκστάλερ, Ποπχάντζε, Κάιντζ, Μουράτοβιτς, Κλεμ, Μπούκβα, Μποντούλ (60' Χάας), Βαϊνμπέργκερ. Μπαντ Βοσλάου- Ραπίντ Βιέννης: 1-4 Κλάγκενφουρτ- Σάλτζμπουργκ: 0-4 Ράιχεναου- Κάπφενμπεργκ: 2-1 Αλερχαϊλίγκεν- Αούστρια Βιέννης: 1-2