Στον τελικό το Μεξικό

21:56 7/8/2012 - Πηγή: AEK365
Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ το Μεξικό, τελικα κατάφερε να κάνει την ανατροπή κόντρα στην Ιαπωνία και πήρε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου με σκορ 3-1.
Οι Γιαπωνέζοι πήραν προβάδισμα νωρίς στο παιχνίδι και συγκεκριμένα με τον Ότσου στο 12'. Το Μεξικό κατάφερε να αντιδράσει άμεσα και μάλιστα πριν «κλείσει» το ημίχρονο. Ο Φαμπιάν στο 31' ισοφάρισε σε 1-1. Στο 65' έγινε και η ανατροπή για τους παίκτες της χώρας της Κεντρικής Αμερικής, καθώς ο Περάλτα σημείωσε το τέρμα που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο ο Κορτές στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Πλέον, οι Μεξικανοί εξασφάλισαν το μετάλλιο και το μόνο που απομένει είναι το χρώμα αυτού στον τελικό της διοργάνωσης. Εκεί θα βρεθεί ο νικητής του έτερου ζευγαριού των ημιτελικών ανάμεσα σε Βραζιλία και Νότιο Κορέα.