Στον τελικό ο Πετρούνιας

20:19 17/4/2013 - Πηγή: AEK365

Στον Λευτέρη Πετρούνια, που προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό των κρίκων, εναποτίθενται πλέον οι ελληνικές ελπίδες για μετάλλιο στην κατηγορία ανδρών, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής της Μόσχας (17-21 Απριλίου). Οι υπόλοιποι Έλληνες πρωταθλητές δεν είχαν την τύχη με το μέρος τους και έχασαν στις λεπτομέρειες το εισιτήριο για τους τελικούς οργάνων.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας τερμάτισε 2ος στον προκριματικό των κρίκων με 15,625 βαθμούς και το Σάββατο (20/04) θα διεκδικήσει το δεύτερο μετάλλιό του στο θεσμό, έπειτα από το χάλκινο που είχε κατακτήσει το 2011 στο

Βερολίνο.

Αντίπαλοί του στον τελικό θα είναι οι Ντενίς Αμπλιάζιν (Ρωσία, 15,733), Ιγκόρ Ραντιβίλοφ (Ουκρανία, 15,583), Λαμπέρτους Φαν Χέλντερ (Ολλανδία, 15,533), Σαμίρ Αΐτ Σαΐντ (Γαλλία, 15,366), Μαρσέλ Νγούιεν (Γερμανία, 15,300), Ντάνι Πινιέιρο-Ροντρίγκες (Γαλλία, 15,200) και Ματέο Μοράντι (Ιταλία, 15,200).

Οριακά εκτός προνομιούχου οκτάδας έμεινε στους κρίκους ο πρωτοεμφανιζόμενος Κώστας Κωνσταντινίδης, ο οποίος κατετάγη 12ος με 14,900 βαθμούς, αγγίζοντας τη μεγάλη έκπληξη.

Νοκ άουτ από τους τελικούς οργάνων βγήκαν και οι υπόλοιποι Έλληνες εκπρόσωποι, παρά τις θετικές εμφανίσεις τους. Στις ασκήσεις εδάφους, ο περσινός πρωταθλητής Ευρώπης Λευτέρης Κοσμίδης κατετάγη 12ος με 14,966 β. και ο Δημήτρης Μαρκούσης 13ος με 14,950 β., ενώ στο δίζυγο ο Βασίλης Τσολακίδης πήρε επίσης τη 12η θέση με 14,800 β., αφού η μείωση 0,30 β. που δέχθηκε λόγω υπέρβασης χρονικού ορίου αποδείχθηκε καθοριστική.