Στον Κορυδαλλό η τελευταία εκτός έδρας νίκη, με Σάκοτα στον πάγκο

16:38 18/2/2015 - Πηγή: AEK365

Οι αγώνες Ολυμπιακού και ΑΕΚ με γηπεδούχους τους Πειραιώτες στα χρόνια του επαγγελματικού πρωταθλήματος, χαρακτηρίστηκαν από τρία σερί.

16 διαδοχικές εντός έδρας νίκες είχε ο Ολυμπιακός μέχρι την περίοδο 2000-2001 όταν έγινε ίσως το πιο συγκλονιστικό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων με γηπεδούχους τους ερυθρόλευκους. Η ΑΕΚ

έσπασε το σερί του αντιπάλου του νικώντας με 94-92 μέσα από δύο παρατάσεις.

Μάλιστα η "Ένωση" μέτρησε τέσσερις νίκες σε πέντε παιχνίδια ως φιλοξενούμενη με τελευταία εκείνη της σεζόν 2002-2003 όταν επικράτησε με το εμφατικό 99-76. Εκτοτε όμως ο Ολυμπιακός αγνοεί την ήττα στην έδρα του αφού σημείωσε 11 διαδοχικές νίκες. Συνολικά σε 32 αγώνες οι ερυθρόλευκοι έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα με 28 νίκες έναντι τεσσάρων της ΑΕΚ.

Μεγαλύτερη σε έκταση ήταν η νίκη που σημείωσε ο Ολυμπιακός στην τελευταία αναμέτρηση των δύο ομάδων στο ΣΕΦ την περίοδο 2010-2011, όταν επικράτησε με 82-50 ενώ το ρεκόρ περισσότερων πόντων κρατάει από το πρώτο παιχνίδι αυτού του διαστήματος, από την περίοδο 1992-1993 ο Ζάρκο Πάσπαλι που είχε σημειώσει 31.

Αναλυτικά τα παιχνίδια των δύο ομάδων στο πλαίσιο της Basket League ΣΚΡΑΤΣ...