EUROPA LEAGUE- PLAY OF

ΡΕΑΛ ΜΠΕΤΙΣ- ΓΙΑΜΠΛΟΝΕΤΣ: 6-0 (2-1)
(Κάστρο 18', Μπενές 28' αυτ., Ματίγια 50', 57', Ροντρίγκες 73', Τόρες 81')

Με εξάρα φιλοδώρησε την Γιάμπλονετς η Μπέτις, καθώς τη διέσυρε με 6-0.

Το σκορ άνοιξε ο Κάστρο στο 18' και 10 λεπτά μετά ο Μπενές με αυτογκόλ έκανε το 2-0. Ο Ματίγια με δύο γκολ στο 50' και στο 57',έγραψε

το 4-0 και ο Ροντρίγκες στο 73' το 5-0. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Τσάβι Τόρες στο 81ο λεπτό.

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ-ΚΟΥΜΠΑΝ ΚΡ.: 1-2 (0-1)
(Πελέ 7'- Ποπόφ 19', Μπουκούρ 50')

Εκτός Ευρώπης πέταξε τη Φέγενορντ η Κούμπαν που την κέρδισε με 2-1.

Μόλις στο 4' ο Πελέ έχασε πέναλτι, αλλά 3 λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης έβαλε μπροστά στο σκορ τη Φέγενορντ. Η Κούμπαν έφερε στα ίσα το ματς στο 19' με τον Ποόφ, ενώ στο 50' πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Μπουκούρ.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ- ΓΚΡΑΣΧΟΠΕΡΣ: 0-1 (2-1)
(Μπεν Καλιφά 41')

Μπορεί να έχασε με 1-0 από τη Γκρασχόπερς, αλλά η Φιορεντίνα πήρε την πρόκριση.

Η Γκρασχόπερς άνοιξε το σκορ στο 41ο λεπτό με τον Μπεν Καλιφά, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει ακόμη ένα γκολ και να προκριθεί.

ΤΟΤΕΝΑΜ- ΝΤΙΝΑΜΟ ΤΙΦΛΙΔΑΣ: 3-0 (5-0)
(Ντεφό 40', 45+2', Χόλτμπι 69')

Εύκολη νίκη με 3-0 για την Τότεναμ επί της Ντιναμό Τιφλίδας.

Η Τότεναμ έκανε το 1-0 με τον Ντεφό στο 40ο λεπτό, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο ίδιος παίκτης έγραψε το 2-0. το 3-0 για τους Βρετανούς έκανε ο Χόλτμπι στο 69ο λεπτό.

ΣΚΕΝΤΕΡΜΠΕΟΥ- ΤΣΕΡΝΟΜΟΡΕΤΣ: 1-0, 5-6 πεν. (0-1)
(Ριμπάι 19')

Στα πέναλτι πήρε την πρόκριση η Τσερνομόρετς κόντρα στη Σκεντέρμπεου, η οποία κέρδισε το ματ στην κανονική του διάρκεια με 1-0 και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου ματς. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Ριμπάι στο 19', ενώ στα πέναλτι οι δύο ομάδες ήρθα 6-5.

ΛΑΣΚ ΒΡ.- ΣΕΒΙΛΛΗ: 0-5 (1-4)
(Ράκιτιτς 22', Μπακά 38', 87', Σαμπέιρο 71', Περότι 78')

Πλάκα έκανε στη Σλασκ η Σεβίλλη, που τη διέσυρε με 5-0 και προκρίθηκε εύκολα.

Η Σεβίλλη πήρε το προβάδισμα με τον Ράκιτιτς στο 22ο λεπτό, ενώ ο Μπακά στο 38' διπλασίασε τα γκολ των Ισπανών. Ο Σαμπέιρο στο 71' ήταν εκείνος που έκανε τα 3-0, για να διαμορφώσει το 4-0, ο Περότι, επτά λεπτά μετά. Το τελικό 5-0 έκανε ο Μπακά στο 87' με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

ΝΤΝΙΠΡΟ- ΝΟΜΕ ΚΑΛΙΟΥ: 2-0 (3-1)
(Κομπακίτζε 39', Ζοζούλια 70')

Εύκολα πήρε την πρόκριση η Ντνίπρο που επικράτησε με 2-0 της Νόμε Κάλιου.

Το σκορ άνοιξε ο Κομπακίτζε στο 39', με τον Ζοζούλια να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στο 70'.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡ.- ΚΑΡΑΜΠΑΚ ΑΓΚΝΤΑΜ: 2-1 (2-0)
(Μάιερ 10', Ινούι 75'- Ρείνάλντο 58')

Ακόμη μια νίκη κόντρα στη καραμπάκ πέτυχε η Άιντραχτ, που επικράτησε ε 2-1 και πήρε την πρόκριση.

Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με τον Μάιερ στο 10ο λεπτό, αλλά ο Ρεϊνάλντο ισοφάρισε στο 58' για την Καραμπάκ. Τη νίκη στην Άινταχτ έδωσε ο Ινούι με γκολ στο 75'.

ΠΑΣΤΣΙΝΓΚ- ΕΣΤΟΡΙΛ: 1-2 (0-2)
(Σόμπκοβα 57'-Λεάλ 21', 52')

Χωρίς να δυσκολευτεί, η Εστορίλ επικράτησε της Πάστσινγκ με 2-1 και πήρε την πρόκριση.

Οι Πορτογάλοι έκαναν το 1-0 με τον Λεάλ στο 21' και ο ίδιος παίκτης στο 52' έγραψε το 2-0. Η Πάστσινγκ απλά μείωσε με τον Σόμπκοβα στο 57'.

ΣΤΑΝΤΑΡ Λ.- ΜΙΝΣΚ: 3-1 (2-0)
(Μποκού 3', Ντε Καμάργκο 6', Μουζανγκί 35'- Κίμπουκ 8')

Πάρτι έκανε η Σταντάρ επί της Μινσκ, την οποία και κέρδισε με 3-1 και προκρίθηκε.

Η Σταντάρ έκανε το 1-0 μόλις στο 3' με τον Μποκού, ενώ στο 6' ο Ντε Καμάργκο έκανε το 2-0. ο Κίμπουκ μείωσε σε 2-1 για τη Μινσκ στο 8', αλλά στο 35' ο Μουζανγκί έκανε το 3-1.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ- ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: 0-2 (0-5)
(Καμπλ 60', Μεϊλίνγκερ 74')

Η Σάλτσμπουργκ επικράτησε με 2-0 της Ζαλγκίρις και με συνολικό 7-0 πήρε άνετα την πρόκριση.

Το σκορ άνοιξε ο Καμπλ στο 60ο λεπτό, ενώ στο 74' ο Νεϊλίνγκερ έγραψε το 2-0.

ΝΙΣ- ΑΠΟΛΛΩΝ Λ.: 1-0 (0-2)
(Τσβίτανιτς 4')

Χρυσή ιστορία έγραψε ο Απόλλωνας, που μπορεί να υπέστη την ήττα με 1-0 από την Νις, ωστόσο το σκορ 2-0 του ΓΣΠ αποδείχθηκε χρυσό και του χάρισε την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα του Χριστάκη Χριστοφόρου με εξαιρετική εμφάνιση στη Νίκαια, και με την θερμή συμπαράσταση 700 φιλάθλων του Απόλλωνα, κατάφερε να αντέξει την πίεση της γαλλικής ομάδας και να σφραγίσει την παρουσία του στην ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Νις (Κλοντ Πιέλ): Οσπίνα, Ζενεβουά, Γκομίς (66' Γ. Πιέλ), Κολοντζιέσακ,Αμαβί, Μποτέκ, Μεντί, Ντιγκάρ, Εσερίκ, Πιέ,Τσβίτανιτς

Απόλλων (Χριστάκης Χριστοφόρου): Μπρούνο Βάλε, Ντανανάε, Μερκής, Καρυπίδης, Βασιλείου, Ρομπέρ, Γκουγιόν, Αμντανί, Παπουλής (72' Κυριάκου), Σανγκόι, Γκαρσία.

ΤΟΥΝ- ΠΑΡΤΙΖΑΝ: 3-0 (0-1)
(Σκέουνβλι 15', 48', Ζούφι 75')

Μεγάλη πρόκριση για την Τουν που νίκησε με 3-0 την Παρτιζάν. Ακόμη μια Ελβετική ομάδα προχωράει στην Ευρώπη και απειλείται η θέση της Ελλάδας στη βαθμολογία της ΟΥΕΦΑ.

Το σκορ άνοιξε ο Σκέουνβλι στο 15ο λεπτό και ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 στο 48'. Το τελικό 3-0 έγραψε ο Ζούφι στο 75ο λεπτό. Στις καθυστερήσεις η Παρτιζάν έχασε τον Αξεντίγεβιτς με κόκκινη κάρτα.

ΓΚΕΝΚ- ΧΑΦΝΑΡΦΙΟΡΝΤΟΥΡ: 5-2 (2-0)
(Φόσεν 5', Μποντζί 52', Λιμπομπέ 57', Καμούς 59', 78'- Σνόρασον 27', Σβέρισον 48')

Εύκολα πήρε την πρόκριση η Γκενκ που κέρδισε με 5-2 τη Χαφναρφιορντούρ.

Η Γκενκ άνοιξε το σκορ με τον Φόσεν μόλις στο 5', αλλά στο 27' ο Σνόρασον έκανε το 1-1 και στο 48' ο Σβέρισον έβαλε μπροστά στο σκορ τους Ισλανδούς. Ο Μποντζί στο 52' ισοφάρισε για την Γκενκ, ενώ στο 57' ο Λιμπόμπε έκανε το 3-2. Το 4-2 για την Γκενκ έγραψε στο 59' ο Καμούς, με τον ίδιο παίκτη να πετυχαίνει και το 5-2 στο 79'.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ- ΤΡΟΜΣΟ: 2-0 (1-2)
(Αλμέιδα 52', Οζίακουπ 54')

Αγχωτική πρόκριση πέτυχε η Μπεσίκατς, που νίκησε με 2-0 την Τρόμσο που είχε κερδίσει με 2-1 στο πρώτο ματς.

Το σκορ άνοιξε ο Αλμέιδα στο 52' και δύο λεπτά μετά ο Οζίακουπ έγραψε το 2-0.

ΠΕΤΡΟΛΟΥΛ Π.- ΣΟΥΟΝΣΙ: 2-1 (1-5)
(Πρίσο 73', Γιούνες 83'- Λαμά 74')

Τη νίκη με 2-1 πήρε η Πετρολούλ επί της Σουόνσι, που πήρε την πρόκριση χάρη στη νίκη της με 5-0 στο πρώτο ματς.

Η Πετρολούλ άνοιξε το σκορ με τον Πρίσο στο 73', αλλά ένα λεπτό μετά ο Λαμά έφερε στα ίσα το ματς. Τη νίκη στην Πετρολούλ έδωσε ο Γιούνες με γκολ στο 83'. Η Σουόνσι έχασε τον Μπρίτον με κόκκινη στο 89ο λεπτό.

ΑΠΟΕΛ- ΖΟΥΛΤΕ ΒΑΡΕΓΚΕΜ: 1-2 (1-1)
(Αλωνεύτης 52'- Χαμπιμπού 12', Νέσενς 90')

Άδοξα ολοκληρώθηκε η ευρωπαϊκή περιπέτεια του ΑΠΟΕΛ καθώς γνώρισε την ήττα με σκορ 2-1 από την Ζούλτε Βάρεγκεμ στο ΓΣΠ, και αποκλείστηκε από την Ευρώπη χωρίς να πετύχει νίκη. Η βέλγικη ομάδα χωρίς να είναι καλύτερη, αξιοποίησε τις αμυντικές ολιγωρίες των γαλαζοκίτρινων, και με γκολ του Χαμπιμπού στο 12' και του Νάασενς στο 90' πήρε την πρόκριση για τους ομίλους της διοργάνωσης. Το ΑΠΟΕΛ απλά κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά το σκορ με τον Αλωνεύτη στο 52'.

ΑΠΟΕΛ (Πάουλο Σέρτζιο): Πάρντο, Σέρτζιο, Γκιγιέρμε, Ολιβέιρα, Ντα Σίλβα, Βινίσιους (68' Σωτηρίου), Μοράις, Γκόμες (78' Χαραλαμπίδης), Αλωνεύτης, Μαντούκα (36' Αλεξάνδρου), Σέρινταν.

Ζούλτε Βάρεγκεμ (Φρανκ Ντουρίν): Μποσούτ, Ντε Φάου, Νταένε, Ντίπλις, Κολπάερτ, Αζάρ, Σκούλασον, Κόντε, Μαλαντά, Αμπίμπου (77' Μπεριέρ), Τραϊκόφσκι (68' Νάασενς).

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ- ΕΣΜΠΙΕΡΓΚ: 0-1 (3-4)
(Μπαγιάλ Σαλ 73' αυτ.)

Μεγάλη πρόκριση πήρε η Έσμπιεργκ, που νίκησε με 1-0 την Σεντ Ετιέν.

το γκολ πέτυχε ο Μπαγιάλ Σαλ στο 73ο λεπτό και ήταν αυτογκόλ.

ΣΕΡΙΦ ΤΙΡΑΣΠΟΛ- ΒΟΪΒΟΝΤΙΝΑ: 2-1 (1-1)
(Ζούλιαμ 59', Φερνάντο 67'- Λέκοβιτς 90')

Στους ομίλους του Europa πέρασε η Σερίφ Τιρασπόλ που νίκησε με 2-1 τη Βοϊβοντίνα.

Το σκορ για τους Μολδαβούς άνοιξε ο Ζούλιαμ στο 59', ενώ στο 67' ο Φερνάντ έκανε το 2-0. η Βοϊβοντίνα απλά μείωσε με τον Λέκοβιτς στο 90. ‘.

ΣΛΟΒΑΝ ΛΙΜΠΕΡΕΤΣ- ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: 1-1 (3-1)
(Ντελάρζ 23'- Λατσάρι 42')

Εκτός πέταξε την Ουντινέζε η Σλόβαν Λίμπερετς, που στο πρώτο ματς είχε κερδίσε με 3-1 και απόψε πήρε ισοπαλία 1-1.

Η Σλόβαν άνοιξε το σκορ με τον Ντελάρζ στο 23', αλλά στο 42' ο Λατσάρι έφερε στα ίσα το παιχνίδι. Η Ουντινέζε έχασε και τον Περέιρα με κόκκινη στο 71' και δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ- ΚΟΥΚΕΣΙ: 3-1 (2-0)
(Ενρίκε 14', 64' Μαλουντά 54'- Πόποβιτς 11')

Εύκολα πήρε την πρόκριση η Τραμπζονσπόρ που νίκησε με 3-1 την Κουκέσι.

Η Κουκέσι πάγωσε τους Τούρκους κι έκανε το 1-0 στο 11' με τον Πόποβιτς, αλλά τρία λεπτά μετά ο Ενρίκε έφερε στα ίσα τα ματς. Οι Τούρκοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη κι έκαναν το 2-1 με τον Μαλουντά στο 54', ενώ 10 λεπτά αργότερα ο Ενρίκε έκανε το 3-1.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ- ΡΙΕΚΑ: 2-2 (1-2)
(Γκέντνερ 34', Ιμπίσεβιτς 75'- Μπένκο 30', Μουγιάνοβιτς 90+4')

Αποκλεισμός σοκ για τη Στουτγκάρδη, που δέχτηκε την ισοφάριση, 2-2 από τη Ριέκα στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η Ριέκα πάγωσε τον κόσμο της Στουτγκάρδης στο 30'. Καθώς ο Μππένκο έκανε το 1-0, αλλά 4 λεπτά μετά ο Γκέντνερ έφερε στα ίσα το παιχνίδι. Ο Ιμπίσεβιτς έκανε το 2-1 για τη Στουτγκάρδη στο 75' και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα, αλλά στο 90+4' o Moυγιάνοβιτς έκανε το 2-2 για την Ριέκα κι έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.

ΑΣΤΡΑ ΓΚΙΟΥΡΓΚΙΟΥ- ΜΑΚΑΜΠΙ Χ.: 1-1 (0-2)
(Γκάμαν 27'- Ράγιο 34')

Την πρόκριση πήρε η Μακάμπι Χάιφα, που στο πρώτ ματς είχε κερδίσει με 2-0 την Άστρα και απόψεπήρε την ισοπαλία 1-1.

Η Άστρα έκανε το 1-0 με τον Γκάμαν στο 27ο λεπτό, αλλά στο 34' ο Ράγιο έφερε στα ίσα το ματς.

ΝΤΙΛΑ ΓΚΟΡΙ- ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ: 0-3 (0-1)
(Σκάουμπ 45+1', Σάμπιτζερ 63', Μπέχρεντ 90')

Με στυλ πήρε την πρόκριση η Ραπίντ Βιέννης, καθώς κέρδισε με 3-0 την Ντίλα Γκόρι μέσα στην έδρα της κι ενώ στο πρώτο ματς είχε κερδίσει με 1-0.

Η Ραπίντ άνοιξε το σκορ στο 45+1' με τον Σκάουμπ κι έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης, ενώ στο 63' ο Σάμπιτζερ έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 έγραψε στο 90ο λεπτό ο Μπέχρεντ.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ- ΑΚΤΟΜΠΕ: 5-1 (3-2)
(Λενς 9', Μπεζούς 30', Μποκανί 36', Ιντέγιε 52' πεν., Γκούσεφ 73'- Γκέινρικ 37' πεν.)

Καταιγιστική ήταν η Ντιναμό Κιέβου που διέσυρε με 5-1 την Ακτόμπε και πήρε την πρόκριση.

Η Ντιναμό άνοιξε το σκορ μόλις στ 9ο λεπτό με τον Λενς, ενώ στο 30' ο Μπεζούς, διπλασίασε τα γκολ των Ουκρανών. Στο 36' ο Μποκανί έγραψε το 3-0 και στο 37' ο Γκέινρικ μείωσε με πέναλτι. Εύστοχος σε πέναλτι ήταν και ο Ιντέγιε στο 52', για το 4-1, ενώ στο 73' ο Γκούσεφ έγραψε το 5-1.

ΝΟΡΤΖΕΛΑΝΤ- ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ: 0-1 (1-1)
(Μπέκμαν 71')

Παλικαρίσια πρόκριση για την Έλφσμποργκ που απέδρασε με το διπλό (1-0) από την έδρα της Νόρτζελαντ.

Το χρυσό γκολ για την Έλφσμποργκ πέτυχε ο Μπέκμαν στο 71ο λεπτό

ΡΟΥΜΠΙΝ ΚΑΖΑΝ- ΜΟΛΝΤΕ: 3-0 (2-1)
(Προυντνίκοφ 33', Ερεμένκο 51', Αζμούν 84')

Πλάκα έκανε στη Μόλντε η Ρούμπιν Καζάν που τη διέσυρε με 3-0 και καθάρισε εύκολα την πρόκριση.

Η Ρουμπίν έχοντας το αβαντάζ της νίκης (2-1) από το πρώτο ματς, δεν πίεσε πολύ, ωστόσο κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 3ο λεπτό με τον Προυντνίκοφ. Ο Ερεμένκο έκανε τα 2-0 στο 51ο λεπτό, ενώ 2 λεπτά μετά ο Ριαζάντσεφ έχασε πέναλτι. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Αζμούν στο 84'.

ΣΠΑΡΤΑΚ Μ.- ΣΕΝ ΓΚΑΛΕΝ: 2-4 (1-1)
(Όζμπιλιζ 2', Μοβσισιάν 83'- Καράνοβιτς 17', 32', Ροντρίγκες 36', Γιανιάτοβιτς 88')

Παλικαρίσια πρόκριση μέσα στη Ρωσία πήρε η Σεν Γκάλεν, που νίκησε με 4-2 τη Σπαρτάκ Μόσχας και την πέταξε εκτός ομίλων του Europa. Κακό για την Ελλάδα αυτό, καθώς η Ελβετία πλησιάζει στη βαθμολογία της ΟΥΕΦΑ.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Σπαρτάκ Μόασχας, που άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Αράς Όζμπιλιζ. Παρόλα αυτά η Σεν Γκάλεν έκανε το 1-1 στο 17' με τον Καράνοβιτς και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα. Μάλιστα στο 32' οι Ελβετοί πήραν κεφάλι στο σκορ και σημαντικό αβαντάζ, καθώς ο Καράνοβιτς με το 2ο γκολ του στο ματς, έκανε το 2-1. Το κακό τρίτωσε για την Σπαρτάκ Μόσχας στο 36ο λεπτό, με τον Ροντρίγκες να κάνει το 3-1 για τη Σεν Γκάλεν. Η Σπαρτάκ μείωσε στο 83' με τον Μοβσισιάν, αλλά στο 88', ο Γιανιάτοβιτς έκανε το τελικό 4-2.