02:59 17/6/2013 - Πηγή: AEK365

CONFEDERATIONS CUP- 2ος ΟΜΙΛΟΣ- 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΙΣΠΑΝΙΑ- ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: 2-1
Γήπεδο: Αρένα Περναμπούκο

Οι «Φούριας Ρόχας» κέρδισαν με χαρακτηριστική ευκολία την Ουρουγουάη (2-1) κι έτσι το Ισπανικό συγκρότημα έμεινε αήττητο σε επίσημο ματς από τις 16/06/10.

Στο 5ο λεπτό ο Άλμπα έκανε τη σέντρα αλλά οι Σεσκ και Σολδάδο δεν βρήκαν την μπάλα, ενώ στο 10' ο Σεσκ σημάδεψε το δοκάρι του Μουσλέρα. Στο 17' ο γκολκίπερ της

Ουρουγουάης είπε όχι σε σουτ του Σολδάδο, ενώ στο 20ο λεπτό ο Πέδρο μετά από διώξιμο του Λουγκάνο με τρομερό σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0 για την Ισπανία. Στο 27' το φάουλ του Τσάβι, πέρασε μόλις άουτ, αλλά στο 32' ο Σεσκ έδωσε κάθετα για τον Σολδάδο που με σουτ από τα όρια της περιοχής έγραψε το 2-0. Στο 38' μετά από κόρνερ, ο Πικέ αστόχησε από καλή θέση και στο 50' ο Πέδρο δεν βρήκε για λίγο την μπάλα.

Στο 49ο λεπτό το σουτ του Πέδρο πέρασε μόλις άουτ, όπως κι εκείνο του Ινιέστα στο 56'. Στο 64ο λεπτό ξανά ο Ινιέστα έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ. Το τελικό 2-1 έκανε ο Λουίς Σουάρες με όμορφη εκτέλεση φάουλ στο 89ο λεπτό.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Κασίγιας, Αρμπελόα, Ράμος, Άλμπα, Πικέ, Τσάβι (76' Μαρτίνεθ), Ινιέστα, Μπούσκετς, Σεσκ (65' Καθόρλα), Πέδρο (81' Μάτα), Σολδάδο.

ΟΥΡΥΓΟΥΑΗ: Μουσλέρα, Περέιρα, Κάσερες, Γοδίν, Λουγκάνο, Πέρες (69' Φορλάν), Γκαργκάνο (63' Λοδέιρο), Ροντρίγκες, Ραμίρες (46' Γκονζάλες) Καβάνι, Σουάρες.