22:57 16/10/2012 - Πηγή: AEK365

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2014- 3ος ΟΜΙΛΟΣ- 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΝΗΣΟΙ ΦΑΡΟΕ- ΙΡΛΑΝΔΙΑ: 1-4
Γήπεδο: Τόρβελουρ
Στο κόλπο της 2η θέσης μπήκε η Ιρλανδία που επικράτησε με 4-1 των Νήσων Φαρόε και έπιασε τη Σουηδία στους 6 βαθμούς.
Η Ιρλανδία απείλησε μόλις στο 7ο λεπτό με το σουτ του Μπράντι που πέρασε μόλις άουτ, ενώ στη συνέχεια η απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις με τν Κιν και τον Άντριους, αλλά

χωρίς να πετύχει το γκολ στο πρώτο μέρος.
Η Ιρλανδία μπήκε αποφασισμένη στην επανάληψη και μόλις στο 46ο λεπτό άνοιξε το σκορ με το γκολ του Γουίλσον.
Οι γηπεδούχοι κατέρρευσαν από εκεί και πέρα κι ο Γουόλτερς με κοντινή προβολή στο 53ο λεπτό έκανε το 2-0.
Τα Φαρόε παρόλα αυτά βρήκα τα ψυχικά αποθέματα και μείωσαν στο 68ο λεπτό με κεφαλιά του Χάνσεν.
Η Ιρλανδία δεν άφησε τους γηπεδούχους να το πιστέψουν και στο 73ο λεπτό έγινε το 3-1 με το αυτογκόλ του Γιουστίνουσεν.
Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε με κεφαλιά ο Ο'Ντι στο 87ο λεπτό.
Ν.ΦΑΡΟΕ: Νίλσεν, Φέρο (61' Γιάκομπσεν), Γιουστινούσεν, Νες, Σαμούλεσεν, Μπεντζάμινσεν, Ούντσεν (61' Α.Χάνσεν), Μπαλντίβινσον, Χάνσον, Χολστ, Έντμουντσον (80' Έλτερ).
ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Γουέστγουντ, Ο' Σέι, Ο' Ντι, Μπράντι (46' Κοξ), Κόλεμαν, ΜακΓκίντι, ΜαΚάρθι, Άντριους (90+1' Μέιλερ), Γουίλσον, Κιν (80' Λονγκ), Γουόλτερς.