Στο «κόλπο» η Αρμενία

19:55 7/10/2011 - Πηγή: AEK365

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2012 2ος ΟΜΙΛΟΣ- 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΡΜΕΝΙΑ- ΠΓΔΜ: 4-1 Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Ερεβάν Οι Αρμένιοι πέτυχαν την 3η συνεχόμενη νίκη τους στα προκριματικά και συνεχίζουν να βρίσκονται στο παιχνίδι της πρόκρισης. Η Αρμενία έφτασε τους 17 βαθμούς, όσους έχει αυτή τη στιγμή και η Ρωσία (ένα

ματς λιγότερο), που βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου. Η Αρμενία καθάρισε το ματς στην ουσία από το πρώτο μέρος, καθώς πήρε κεφάλι στο σκορ με δύο γκολ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Πιτσέλι στο 28ο λεπτό. Από τη μεριά τους οι Σκοπιανοί είχαν ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, αλλά ο Μκιταριάν έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Αρμενία στο 34'. Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τα Σκόπια στο 53ο λεπτό, καθώς ο Σουμουλικόσκι είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Οι Αρμένιοι πίεσαν κι άλλο κι έφτασαν και σε 3ο γκολ στο 69ο λεπτό με τον Γκαζαριάν. Το μόνο που κατάφεραν οι Σκοπιανοί ήταν να μειώσουν με τον Σίκοφ στο 86ο λεπτό, αλλά η Αρμενία έκανε το τελικό 4-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Σαρκίσοφ. ΑΡΜΕΝΙΑ: Μπερεζόφσκι, Γιουσπασιάν, Χοφσεπιάν, Μκρτσιάν (75' Σαρκίσοφ), Εντιγκαριάν, Πιτσέλι (63' Μανουτσαριάν), Γκαζαριάν (83' Μαλακιάν), Μοφσισιάν, Αλεκσανιάν, Μκιταριάν, Χαϊραπετιάν. ΠΓΔΜ: Μπογκατίνοφ, Σίκοφ, Ποπόφ, Νοβέσκι, Τριτσκόφσκι, Σουμουλικόσκι, Μουαρέμ (46' Γκιουρόφσκι), Φ.Ιβανόφσκι (60' Μιτρέσκι), Γκεοργκιέφσκι (51' Λαζαρέφσκι), Μ.Ιβανόφσκι.