EREDIVISIE-17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ναϊμένγκεν- Ρόντα: 4-3
(Φερμάιλ 46', Ρικς 61', 67', Κονμπόι 81' -Χούπερτς 8', Νέμεθ 12', Ντεμούζ 86')

Ματσάρα ανάμεσα σε Ναϊμένγκεν και Ρόντα με νικήτρια την πρώτη με σκορ 4-3.

Η Ρόντα άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό, ενώ ο Νέμεθ στο 12' έκανε το 2-0. Η Ναϊμένγκεν ωστόσο δεν το έβαλε κάτω και μείωσε με τον Φερμάιλ στο 46ο λεπτό, ενώ στο 62' ο Ρικς έφερε στα ίσα το παιχνίδι. Ο ίδιος πάικτης στο 67' έκανε το 3-2 για τους γηπεδούχους και στο 81' ο Κονμπόι έγραψε το 4-2. Η Ρόντα μείωσε σε 4-3 με τον Ντεμούζ στο 86ο λεπτό.

Νταν Χάαγκ-Βααλβάικ:

0-2
(Άντερσον 7', 82')

Μεγάλο διπλό με 2-0 πανηγύρισε η Βααλβάικ μέσα στην έδρα της Ντν Χάαγκ.

Η Βααλβάικ άνοιξε το σκορ στο 7ο μόλις λεπτό με τον Άντερσον, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 82' έκανε το 2-0.

Τβέντε-Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 3-1
(Γκουτιέρες 21', Καϊστάνιος 56', Τάντιτς 62'- Φαν ντερ Λίντεν 58' πεν.)

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας βρίσκεται η Τβέντε που επικράτησε της Γκόου Αχέντ Ιγκλς με 3-1.

Η Τβέντε άνοιξε το σκορ με τον Γκουτιέρες στο 21ο λεπτό, ενώ στο 56' ο Καστάινιος έκανε το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με το πέναλτι του Φαν ντερ Λίντεν, αλλά στο 62' ο Τάντιτς έκανε το τελικό 3-1.