23:43 14/11/2014 - Πηγή: AEK365

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2016-6ος ΟΜΙΛΟΣ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΟΥΓΓΑΡΙΑ-ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: 0-0
Γήπεδο: Groupama Arena

Μεγάλη νίκη με 1-0 πέτυχε η Ουγγαρία κόντρα στη Φινλανδία και απέκτησε προβάδισμα αναφορικά με την 3η θέση.

Πολύ μέτριο το

πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να μην έχουν καμία κλασική ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες.

Το ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη αλλά στο 84ο λεπτό μετά από σέντρα του Λόβρενκσιτς ο Γκέρα έκανε το 1-0 για την Ουγγαρία.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Κιράλι, Λανγκ, Κάνταρ Φιόλα, Γιουχάζ (57' Φορό), Ελέκ, Ντσούντσακ, Τόσζερ, Σίμον (77' Λόβρενκσιτς), Γκέρα, Σζαλάι (63' Νίκολιτς).

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Χραντέκι, Μοϊσάντερ, Ούρονεν, Ούρμε, Τόιβιο, Ερεμένκο, Χετεμάι, Σπαρβ, Χάλστι (85' Μάρκανεν), Χαμαλάινεν (82' Ρίσκι), Πούκι (65' Πογιάνπαλο).

ΡΟΥΜΑΝΙΑ-Β.ΙΡΛΑΝΔΙΑ: 2-0
Γήπεδο: Αρένα Νασιονάλα

Μεγάλη νίκη με 2-0 για τη Ρουμανία κόντρα στη Βόρειο Ιρλανδία και 1η θέση.

Στο 18ο λεπτό, ο Τσιπτσίου έκανε όμορφο σουτ αλλά Κάρολ του είπε όχι, ενώ στο 31' ήταν η σειρά του Ταταρουσάνου να αποκρούσει ένα σουτ του Λάφερτι.

Στο 52ο λεπτό ο Κάρολ απομάκρυνε εντυπωσιακά το σουτ του Ρατς, αλλά στο 74' ο Παπ έκανε το 1-0 για τη Ρουμανία. Από εκεί και πέρα η Βόρειος Ιρλανδία δεν μπόρεσε να απαντήσει και δέχτηκε και 2ο γκολ στο 79' ξανά από τον Παπ.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Ταταρουσάνου, Παπ, Ρατς, Κίρικες, Γκριγκόρε, Τσιπτσίου, Πιντίλι, Τανάσε (58' Μαξίμ), Τόριε (80' Χόμπαν), Σανμαρτεάν, Στάνκου (46' Κεσερού).

Β.ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Κάρολ, ΜακΛάφλιν, ΜακΓκίβερν, ΜακΌλεϊ, Μπερντ, Χιουζ, Μπραντ, Έβανς (78' ΜακΚάι), Νόργουντ, ΜακΓκίν (65' Κλίνγκαν), Λάφερτι.