17:08 2/3/2013 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΚΩΤΙΑΣ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

Σεντ Μίρεν-Σέλτικ 1-2
(13' Γκονσάλβες/ 5' Λέντλεϊ, 21' Στόουκς)

Ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση του νταμπλ στην Σκωτία έκανε η Σέλτικ καθώς επικράτησε με 2-1 εκτός έδρας της Σεντ Μίρεν και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Σκωτίας.
Μόλις στο 5ο λεπτό, ο Λέντλεϊ με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στην Σέλτικ αλλά η Σεντ Μίρεν απάντησε στο 13ο λεπτό όταν από λάθος συνεννόηση στην άμυνα της Σέλτικ

ο Γκονσάλβες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.
Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και στο 21ο λεπτό πήραν εκ νέου το προβάδισμα όταν η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Άντονι Στόουκς που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα παρά τις ευκαιρίες που χάθηκαν στην επανάληψη.
Ο Γιώργος Σαμαράς δεν ξεκίνησε στην βασική ενδεκάδα της Σέλτικ και πέρασε στο παιχνίδι στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης.