Σπουδαίο διπλό για τον Πανναξιακό

20:53 29/10/2014 - Πηγή: AEK365

δεύτερη σερί) πανηγύρισε ο Πανναξιακός που επικράτησε με 3-1 του ΑΟ Μαρκοπούλου στα Μεσόγεια.
Το παιχνίδι μέχρι τα μισά σχεδόν του δ' σετ ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με το Μαρκόπουλο παρά τα προβλήματα του (έπαιζε με κεντρική την Ψωμά αφού απουσίαζε λόγω τραυματισμού η Γιαννέλου) να είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικό.

Ο Πανναξιακός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 στο ξεκίνημα του αγώνα, με πίεση στο σερβίς προηγήθηκε 4-8 και καθάρισε το σετ μετατρέποντας το 17-20 σε

20-25, με το Μαρκόπουλο να επιστρέφει στο β' σετ. Προηγήθηκε 10-6, 16-12 κι όταν η Νάξος έκανε το 21-18, 21-20 με σερί 4-0 ισοφάρισε σε 1-1.

Το τρίτο σετ αποδείχθηκε και το καθοριστικό του αγώνα με την Νάξο να ξεκινά εντυπωσιακά (1-6, 6-11) και το Μαρκόπουλο να απαντά με εξίσου εντυπωσιακό τρόπο καθώς ισοφάρισε 14-14 και βρέθηκε να προηγείται ε 20-16 τρέχοντας ένα σερί 14-5. Εκεί όμως κάποια λάθη στην υποδοχή και το καλό μπλοκ από τον Πανναξιακό έφεραν ένα σερί 1-9 για τις φιλοξενούμενες που πήραν το σετ και το ψυχολογικό προβάδισμα, κάτι που φάνηκε στο δ' σετ.

Από την ισορροπία του 9-9 το σκορ έγινε 9-13 με τα σερβίς της Διώτη και τα μπλοκ της Σαλούστρου και λίγο αργότερα το 11-15 μετατράπηκε σε 11-21 με τον Πανναξιακό να φτάνει στο τρίποντο.

Η γνώμη του πάγκου
Ιβάνοβιτς: «Συγχαρητήρια στη Νάξο για τη νίκη. Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια που έκανε η ομάδα μου και ειδικά από την Ψωμά που έπαιξε ως κεντρική και τα πήγε πολύ καλά. Το καθοριστικό σημείο του αγώνα ήταν το φινάλε του τρίτου σετ όπου με τα συνεχόμενα λάθη μας γκρεμίσαμε ότι χτίσαμε με πολύ κόπο. Χωρίς να θέλω να μειώσω τη νίκη της Νάξου

Κόβαζιτς: «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι παίξαμε πολύ καλά. Ξεκινήσαμε σωστά, αλλά μετά το πρώτο σετ είχαμε προβλήματα. Δεν παίξαμε σωστά στο μπλοκ και το πληρώσαμε με την απώλεια του β' σετ ενώ λίγο έλλειψε να χάσουμε και το τρίτο. Ευτυχώς στο τέλος του τρίτου σετ βελτιώσαμε κάποια πράγματα και πήραμε το τρίποντο».

Τα σετ: 17-25, 25-21, 22-25, 13-25
Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 6 (2/4 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κάρπεντερ 4 (4/5 επ.), Πράντο 15 (14/48 επ., 1 μπλοκ), Ψωμά 9 (4/16 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 31% υπ. - 15% άριστες), Λιάγκη 8 (6/25 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 15% άριστες), Σμουτζ 10 (7/26 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. - 45% άριστες), Κοκκίου -λ (43% υπ. - 10% άριστες) / Πολυδώρου
Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Σαλούστρου 2 (1/3 επ., 1 άσο), Διώτη 14 (11/31 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 29% άριστες), Τσέσλιαρ 6 (4/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 2 (2/10 επ., 50% υπ. - 17% άριστες), Εμμανουηλίδου 8 (4/13 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Τσβετάνοβα 28 (23/47 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (46% υπ. - 23% άριστες) / Κιουτσιούκη, Γιόβιτς, Λαδένη 5 (3/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 40% άριστες)