CHAMPIONS LEAGUE-4ος ΟΜΙΛΟΣ-2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΡΣΕΝΑΛ-ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: 4-1
Γήπεδο: Emirates

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η Άρσεναλ, καθώς επικράτησε με 4-1 της

Στο 7ο μόλις λεπτό, το σουτ του Οζίλ κόντραρε στον Σεντζού, ενώ στο 10' ο Τέγιες αστόχησε από καλή θέση και στο 23' η Άρσεναλ πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Σάντσες έκανε καταπληκτική ενέργεια κι έδωσε για τον Γουέλμπεκ που από κοντά έκανε το 1-0. Η Άρσεναλ ήταν κυρίαρχος του αγώνα και στο 31ο λεπτό έκανε το 2-0 ξανά με τον Γουέλμπεκ που έφυγε στην κόντρα,

απέφυγε και τον Μέλο και με όμορφο πλασέ νίκησε τον Μουσλέρα. Και στο 41ο λεπτό, ο Οζίλ έβγαλε κάθετα για τον Σάντσες, που απέφυγε όμορφα έναν αντίπαλο και με σουτ έκανε το 3-0.

Η Άρσεναλ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 50ο λεπτό ο Τσάμπερλεϊν δεν βρήκε για λίγο την μπάλα, ενώ στο 52' ο Γουέλμπεκ τσίμπησε όμορφα την μπάλα και με σουτ έκανε το 4-0. Στο 60ο λεπτό ο Σέζνι έκανε πέναλτι στον Μπουράκ και αποβλήθηκε και ο φορ της Γαλατασαράι από τα 11 μέτρα έκανε το 4-1.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Σέζνι, Γκιμπς, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Τσέιμπερς, Τσάμπερλεϊν (68' Ροσίτσκι), Οζίλ (77' Γουίλσιρ), Φλαμινί, Καθόρλα, Σάντσες (62' Οσπίνα), Γουέλμπεκ

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μουσλέρα, Τέγιες, Σεντζού, Σαρί (69' Μπουλούτ), Καγιά, Μέλο, Ντζεμαϊλί, Σνάιντερ, Κουρτουλούς (46' Άλτιντοπ), Μπουράκ Γιλμάζ, Πάντεφ (69' Μπρουμά).