03:50 4/2/2013 - Πηγή: AEK365

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ- 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μπενφίκα- Σετούμπαλ: 3-0
(Πέρες 5', Λίμα 48', Μορένο 56')

Στην κορυφή παραμένει η Μπενφίκα μαζί με την Πόρτο, μιας και κέρδισε τη Σετούμπαλ με 3-0.
Η Μπενφίκα άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Πέρες, ενώ στο 48' ο Λίμα έκανε το 2-0. το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 56' ο Μορένο.

Ζιλ Βιθέντε-Μαρίτιμο: 4-2
(Βιλέλα 8 πεν., Κάρλος 37', Βιέρα 73', 78'- Σιμάο 51' πεν., Άντιλσον 90+6')

Σημαντική νίκη με 4-2 πέτυχε η Ζιλ Βιθέντε επί της Μαρίτιμο.
Η Ζιλ Βιθέντε έκανε το 1-0 μόλις στ 8ο λεπτό με τον Βιλέλα, ενώ στο 37'

ο Κάρλς έκανε το 2-0. Η Μαρίτμο μείωσε με το πέναλτι του Σιμάο στο 51', αλλά ο Βιέρα με 2 γκολ στο 73' και στ 78' έκανε το 4-1. στο 8' αποβλήθηκε ο Βιλέλα της Ζιλ Βιθέντε και η Μαρίτμο μείωσε σε 4-2 με τον Άντιλσον στο 90+6'

Νασιονάλ Μαδέιρα- Μορεϊρένσε: 1-2
(Γκονσάλβες 68' αυτ.-Γκιλάς 45', Ρενατίνιο 46')

Εύκολο διπλό για την Μορεϊρένσε επί της Νασιονάλ Μαδέιρα με 2-1.
Η Μορεϊρένσε έκανε το 1-0 με τον Γκιλάς στο 45' και το 2-0 με τον Ρενατίνιο στο 46', αλλά στο 68' η Νασιονάλ μείωσε με το αυτογκόλ του Γκονσάλβες,

Ολιανένσε- Ακαδέμικα: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Ολιανένσε και Ακαδέμικα σε ένα κακό ματς.
Η Ακαδέμικα έχασε με κόκκινη κάρτα τον Εντίνιο στο 40ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια η Ολιανένσε δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Μπέιρα Μαρ- Μπράγκα: 3-3
(Γιαζάλδε 13', Σαμπάιο 34', Ριμπέιρο 57'- Έντερ 42', Άλαν 45+1', Πέδρο 78')

Το 3-3 έμειναν Μπέιρα Μαρ και Μπράγκα σε ένα φανταστικό ματς.
Η Μπέιρα Μαρ έκανε το 1-0 στο 13ο λεπτό με τον Γιαζάλδε, ενώ στο 34' ο Σαμπάιο έκανε το 2-0. Η Μπράγκα ξύπνησε στ συνέχεια και μείωσε αρχικά με τον Έντερ στο 42' ενώ στο 45' ο Άλαν έφερε στα ίσα το ματς. Ωστόσο στο 57' η Μπέιρα Μαρ έφυγε σε ιδανική κόντρα και ο Ριμπέιρο έκανε το 3-2. Το τελικό 3-3 για την Μπράγκα έκανε ο Ζοάο Πέδρο στο 78'