20:58 16/8/2014 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1'-2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ρεν-Εβιάν: 6-2
(Τόιβονεν 6', 57', Μεσέρ 39', 43', Ντεπ 77'-Βας 35', 83')

Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Τόιβονεν άνοιξε το σκορ για τη Ρεν, ενώ στο 35' ο Βας ισοφάρισε σε 1-1. Ο Μεσέρ με δύο γκολ στο 39' και στο 43' έκανε το 3-1 για τη Ρεν και οι Τόιβονεν και Ντεπ με ακόμη δύο τέρματα στο 57' και στο 77' ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 5-1. Ο Βας μείωσε ξανά στο 83' αλλά στο 87' ο Ντεπ

ολοκλήρωσε το τελικό 6-2.

Τουλούζ-Λιόν: 2-1
(Ακπά Ακπρό 10', Μπεν Γεντέρ 45'-Λακαζέτ 76')

Πρώτη νίκη για την Τουλούζ, που επικράτησε με 2-1 της Λιόν.

Ο Ακπά Ακπρό άνοιξε το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό για την Τουλούζ, ενώ στο 45' ο Μπεν Γεντέρ έκανε το 2-0, η Λιόν απλά μείωσε με τον Λακαζέτ στο 76'.

Λοριάν-Νις: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Λοριάν και Νις σε ένα κακό ματς.

Μετς-Ναντ: 1-1
(Νγκμπακοτό 13' πεν.-Βερετού 3')

Στο 1-1 κόλλησαν Μετς και Ναντ και μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Η Ναντ προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με τον Βερετού, αλλά στο 13' ο Νγκμπακοτό έφερε στα ίσα το σκορ, με πέναλτι.

Λανς-Γκινγκάμπ: 0-1
(Ντουνιαμά 90+3')

Μεγάλο διπλό με 1-0 μέσα στην έδρα της Λανς πήρε η Γκινγκάμπ.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Ντουνιαμά στις καθυστερήσεις.

Παρί Σεν Ζερμέν-Μπαστιά: 2-0
(Λούκας Μόουρα 27', Καβάνι 57')

Σε «αναμμένα κάρβουνα» βρίσκονται οι άνθρωποι της Παρί Σεν Ζερμέν!

Οι πρωταθλητές Γαλλίας πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στη φετινή Ligue 1, επικρατώντας 2-0 της Μπαστιά για τη δεύτερη αγωνιστική, ωστόσο ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς αποχώρησε τραυματίας στο 15ο λεπτό, ύστερα από χτύπημα στα πλευρά!

Στο συγκεκριμένο ματς έκανε και το ντεμπούτο ο νεοαποκτηθείς Βραζιλιάνος αμυντικός, Νταβίντ Λουίζ, με τον Λούκας Μόουρα να ανοίγει το σκορ στο 27' και τον Έντισον Καβάνι να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στο 57ο λεπτό.