Προβάδισμα οι Μπλέιζερς, ισοφάρισαν Ουόριορς και Ράπτορς

09:59 28/4/2014 - Πηγή: AEK365

Με πρωταγωνιστή τον Στίφεν Κάρι οι Ουόριορς ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά με τους Κλίπερς, σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από το σκάνδαλο με το ρατσιστικό παραλήρημα του προέδρου της ομάδας του Λος Άντζελες. Προβάδισμα για Μπλέιζερς, ισοφάρισαν και οι Ράπτορς.
Ουόριορς - Κλίπερς 118-97 (2-2)
Σε ένα εύκολο βράδυ, οι Ουόριορς επικράτησαν των Κλίπερς 118-97, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τη σειρά με την ομάδα του Λος Άντζελες, σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από το σκάνδαλο με το ρατσιστικό... παραλήρημα

του προέδρου των Κλίπερς. Πρωταγωνιστής για τους πολεμιστές ήταν ο Στίφεν Κάρι, ο οποίος σημείωσε 33 πόντους έχοντας 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, καθώς και ο Αντρέ Ιγκουοντάλα, με 22 πόντους.

Δωδεκάλεπτα: 39-24, 66-48, 89-71, 118-97.

Ουόριορς: Κάρι 33, Ιγκουοντάλα 22, Λι 15, Τόμπσον 15, Μπαρνς 15, Ο' Νιλ 5, Γκριν 4, Άρμστρονγκ 4, Μπλέικ 3, Σπέιτς 2, Κούζμιτς.

Κλίπερς: Κρόφορντ 26, Γκρίφιν 21, Πολ 16, Ρέντικ 12, Μπαρνς 10, Κόλισον 6, Τούρκογλου 3, Χόλινς 3, Τζόρνταν, Γκριν, Ντάντλεϊ, Ντέιβις, Γκρέιντζερ.

Μπλέιζερς - Ρόκετς 123-120 (3-1)
Οι Μπλέιζερς έφτασαν ένα βήμα πριν από την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση των πλέι οφ, επικρατώντας 123-120 των Ρόκετς στην παράταση και χρειάζονται ακόμη μια νίκη. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν ο Λαμάρκους Όλντριτζ με 29 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Νικολά Μπατούμ με 25 πόντους, ο Ντέμιεν Λίλαρντ με 23 και ο Γουέσλεϊ Μάθιους με 21, με τον Ντουάιτ Χάουαρντ να είναι αυτός που πάλεψε για τους φιλοξενούμενους στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Δωδεκάλεπτα: 23-29, 28-32, 28-23, 27-22 (17-14).

Μπλέιζερς: Μπατούμ 25, Όλντριτζ 29, Λόπες 6, Μάθιους 21, Λίλαρντ 21, Φρίλαντ 23, Γουίλιαμς 9, Ράιτ 8, Ρόμπινσον 2.

Χιούστον Ρόκετς: Πάρσονς 26, Ασίκ 6, Χάουαρντ 25, Χάρντεν 28, Μπέβερλι 6, Λιν 3, Τζόυνς 8, Ντάνιες 17.

Νετς - Ράπτορς 79-87 (2-2)
Από την πλευρά τους οι Ράπτορς έκαναν το break, κερδίζοντας με 79 - 87 τους Μπρούκλιν Νετς, οι οποίοι δεν κατάφεραν να σημειώσουν ούτε ένα πόντο στα τελευταία πέντε λεπτά της αναμέτρησης. Ο Γκαρνέτ ήταν αυτός που έδωσε το τελευταίο προβάδισμα στους Νετς, ενώ στους καλύτερους για τους Ράπτορς συγκαταλέγονται οι ΝτεΡόζαν με 24 πόντους και Λάουρι με 22.

Δωδεκάλεπτα: 22-35, 22-16, 23-16, 12-20.

Μπρούκλιν Νετς: Πιρς 22, Ουίλιαμς 10, Γκαρνέτ 10, Λίβινγκστον 9, Τζόνσον 7, Τελέτοβιτς 12, Πλάμλι 1, Άντερσον 3, Κιριλένκο 1, Μπλατς 4.

Τορόντο Ράπτορς: Α.Τζόνσον 17, Ρος, Βαλαντσιούνας 6, ΝτεΡόζαν 24, Λόουρι 22, Πάτερσον 9, Βάσκεθ 9, Χέιζ, Σάλμονς, Νόβακ.