Πρωταθλήτρια η Βουλιαγμένη

21:33 3/6/2012 - Πηγή: AEK365

Η Βουλιαγμένη επιβλήθηκε στα πέναλτι του Ολυμπιακού με 11-10 (κ.δ 7-7) στον 5ο τελικό του Πρωταθλήματος πόλο και κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδος για την φετινή αγωνιστική περίοδο. Το παιχνίδι ήταν «θρίλερ», αφού ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας του αγώνα, όταν κέρδισε πέναλτι αλλά ο Δημήτρης Μάζης ήταν ο «μοιραίος» παίκτης, αφού έστειλε τη μπάλα

στο δοκάρι και το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στην κατάκτηση του νταμπλ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για ένα ακόμα ματς, ήταν ο τερματοφύλακας και αρχηγός της Βουλιαγμένης, ο Κώστας Τσαλκάνης.

Τα 8λεπτα: 2-2, 2-2, 2-2, 1-1, Παράταση: 0-0, 0-0, Πέναλτι: 3-4.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Λοράντος): Καρούντζος 1, Γούνας 1, Αφρουδάκης 2, Μυλωνάκης 1, Ελμισιάν 1, Βλαχόπουλος 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλάχος): Μουρίκης 1, Δελακάς 3, Χατζηκυριακάκης 1, Κόλιανιν 1, Μάζης 1.