Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός

00:17 13/5/2013 - Πηγή: AEK365

Μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Ολυμπιακός στον τελικό του Λονδίνου και παρότι βρέθηκε στην πρώτη περίοδο να χάνει ακόμα και με 17 πόντους γύρισε το ματς και το επιβλητικό 100-88 διατηρήθηκε στην κορυφή της Ευρώπης. Εντυπωσιακός για ένα ακόμα ματς ο Χάινς ενώ μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Βασίλης Σπανούλης που με μακρινά σουτ σκότωσε τη Ρεάλ.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός έκανε τραγικό πρώτο δεκάλεπτο

με τη Ρέαλ να κάνει ό,τι θέλει μέσα στο γήπεδο. Φερνάντεθ, Μίροτιτς και Γιουλ πυροβολούν κατά βούληση και κατάφερε να εκτοξεύουν της διαφορά στους 17 πόντους (10-27). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Μπαρτζώκα συνήλθε και με πολύ καλή άμυνα αλλά και κάποια μακρινά σουτ ψαλίδισε τη διαφορά με τη Ρεάλ να εμφανίζεται άστοχη και στο ημίχρονο να λήγει 37-41 υπέρ των Ισπανών

Με την επιστροφή στο παρκέ ο Βασίλης Σπανούλης με ένα εκπληκτικό κρεσέντο πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα και έβαλε τα θεμέλια για τη νίκη του Ολυμπιακού. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα πήραν ακόμα και διαφορά έξι πόντων (52-46) αλλά με

αντεπίθεση της Ρεάλ και κάποια καλά σουτ το τρίτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 61-61.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ματς ανήκε αποκλειστικά στο Ολυμπιακό. Εξαιρετική άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση τον κρατούσαν μπροστά και όταν η Ρεάλ πήρε ανάσα χάρη στον Κάρολ τότε μίλησαν Περπέρογλου, Σλούκας το γκολ-φάουλ του Σερμαντίνι αποκατέστησε το +8 (78-70). Ακόμη κι όταν η Ρεάλ πλησίασε στους οκτώ (87-77) ο Σπανούλης της έκοψε τη φόρα (90-79). Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες της Ρεάλ είχαν νεύρα και έκαναν συνεχή φάουλ με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να φτάσει τους 100 πόντους.

Δεκάλεπτα: 10-27, 37-41, 61-61, 100-88.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 13, Λο 20, Άντιτς 10, Σπανούλης 22, Περπέρογλου 10, Σερμαντίνι 3, Σλούκας 11, Πάουελ 2, Πρίντεζης 5, Παπανικολάου 5, Κατσίβελης.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Ρούντι 21, Σουάρεθ 5, Ρέγες 4, Μίροτιτς 7, Ροντρίγκεθ 17, Μπέγκιτς 6, Κάρολ 5, Γιουλ 14, Σλότερ 9.

Διαιτητές: Τσέρεμπουχ (Ιταλία), Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ρίζικ (Ουκρανία).