Πρόκριση μέσω Φινλανδίας

17:46 10/9/2011 - Πηγή: AEK365
Οι Σκανδιναβοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και συντηρούσαν από την αρχή ένα υπέρ τους προβάδισμα, με αρκετά τρίποντα.Οι Γεωργιανοί δεν κατέθεσαν τα όπλα έκλεισαν την ψαλίδα στο σκορ και μάλιστα κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια τρία λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου (30-30). Ωστόσο η ανάπαυλα βρήκε την Φινλανδία στο +3 (36-33). Οι Φινλανδοί μπήκαν ορεξάτοι στο δεύτερο μέρος και κυρίως αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το ματς. Αν και οι Γεωργιανοί, με τους Σερμαντίνι, Τσικιτισβίλι και Χέινς να προσπαθούν να κρατήσουν την διαφορά σε λογικά επίπεδα, εντέλει η τρίτη περίοδος είχε χρώμα μπλε,
όπως κι αυτό της Φινλανδίας. Τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι Φινλανδοί ανέβασαν την απόδοση τους, ξέφυγαν με 69-56 έπειτα από καλάθι του Χαφ και τελικά έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα με 87-73, σημειώνοντας την πρώτη τους νίκη στην δεύτερη φάση. Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-36, 52-61, 73-87. Γεωργία (Κοκόσοφ): Γκακγκελίντζε 7, Β. Μπόισα, Α. Μπόισα 2, Σερμαντίνι 13, Πανγκαλάβα, Μαρκοϊσβίλι 10, Χέινς 8(1), Σανικίτζε 16(3), Σενγκέλια 12, Τσικιτισβίλι 5. Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 14(4), Νίκιλα 4, Μουούρινεν 11(1), Χαφ 10(2), Λι 5, Σαλίν 7(1), Κότι 12, Κόπονεν 12(3), Μακαλάινεν 2, Ράνινκο 10(2).