Προελαύνει η Σπόρτινγκ

00:10 30/9/2011 - Πηγή: AEK365
EUROPA LEAGUE- 4ος ΟΜΙΛΟΣ- 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΒΑΣΛΟΥΙ- ΖΥΡΙΧΗ: 2-2 Γήπεδο: Σταντιονούλ Τσεαχλαούλ Χωρίς νίκη έμειναν για 2η συνεχόμενη αγωνιστική Βασλούι και Ζυρίχη καθώς έμειναν στο 2-2. Ωστόσο δεν τέθηκαν εκτός παιχνιδιού πρόκρισης, καθώς ηττήθηκε και η Λάτσιο. Μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Λάτσιο πέτυχε η Σπόρτινγκ και έχει πλέον τον πρώτο λόγο για την πρόκριση. Οι Πορτογάλοι έχουν 6 βαθμούς στα πρώτα δύο ομάς και δεν θα μπορούσαν να φανταστούν καλύτερο ξεκίνημα.
Η Ζυρίχη ήταν πολύ καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 32ο λεπτό. Ο Αεγκέρτερ σέντραρε από αριστερά και ο Αλφόνς με τρομερή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Τσερνιάουσκις, που μέχρι εκείνο το σημείο είχε σταθεί στο ύψος του. Όσο καλό ήταν το πρώτο μέρος για τη Ζυρίχη, τόσο κακό ήταν το 2ο. Στο 60ο λεπτό ο Ρ.Κοχ έκανε πέναλτι και είδε την κόκκινη κάρτα και ο Γουέσλεϊ από τα 11 μέτρα έφερε το ματς στα ίσια. Η Βασλούι με παίκτη παραπάνω πίεσε και έφτασε και σε 2ο γκολ στο 77' με τον Τεμβανιέρα, αλλά η Ζυρίχη απάντησε άμεσα κι έφερε το ματς στα ίσια δύο λεπτά αργότερα με το δεύτερο γκολ του Αλφόνς. ΒΑΣΛΟΥΙ: Τσερνιάουσκις, Παπ, Μιλάνοφ, Φάρκας, Σανμαρτεάν, Πάβλοβιτς, Γουέσλεϊ, Μπέλο (46' Κοστίν), Αντάιλτον, Μιλιασάβλιεβιτς (73' Γιοβάνοβιτς), Τεμβανιέρα ΖΥΡΙΧΗ: Λεόνι, Τεσέιρα, Ροντρίγκεζ, Ρ.Κοχ, Π.Κοχ, Ζουαγκί, Αεγκέρτερ, Νίκσι (63' Μεχμεντί), Σενμπέχλερ (86' Τσικαουί), Τσέρμιτι (64' Μπαρτμέλερ), Αλφόνς. ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΣΑΒΟΝΑΣ- ΛΑΤΣΙΟ: 2-1 Γήπεδο: Ζοσέ Αλβαλάδε Τεράστια νίκη πέτυχε η Σπόρτινγκ επί της Λάτσιο με 2-1 και οδηγεί εκ του ασφαλούς τον όμιλο με 2 νίκες στα δύο ματς. Η Λάτσιο ήταν καλύτερη στην αρχή και ο Κλόζε έχασε δύο καλές ευκαιρίες στο 8' και στο 14'. Η Σπόρτινγκ κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 21' με μαγιό γκολ. Ο Καπέλ εκτέλεσε το φάουλ από τον άξονα και ο Φαν Βολφσβίνκελ με πανέμορφο τακουνάκι άφησε άγαλμα τον Μαρκέτι. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και είχαν ακόμη μια καλή φάση στο 33' σε σουτ του Πόλγκα το οποίο απομάκρυνε ο Μαρκέτι. Παρόλα αυτά η Λάτσιο σε μία ανύποπτη φάση στο 39ο λεπτό, κατάφερε να σκοράρει. Ο Ερνάνες εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά και ο Κλόζε με προβολή στο 2ο δοκάρι έκανε το 1-1. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν όμως να είναι καλύτεροι και δικαιώθηκαν στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Η μπάλα στρώθηκε έξω από την περιοχή στον Ινσούα, ο οποίος έπιασε το μονοκόμματο σουτ και έκανε το 2-1. Το 2ο μέρος ξεκίνησε άσχημα για την Σπόρτινγκ, καθώς στο 53ο λεπτό έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Φεντερικό Ινσούα. ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Πατρίσιο, Πόλγκα, Ονιέγου, Περέιρα, Ινσούα, Σχάαρς, Καπέλ (74' Καρίσο), Φερνάντεζ (69' Αντρέ Σάντος), Ρινάουντο, Φαν Βολφσβίνκελ, Καρίγιο (52' Εβάλντο). ΛΑΤΣΙΟ: Μαρκέτι, Ντίας (69' Ράντου), Ντιακιτέ, Κονκό, Ερνάνες, Γκονζάλες, Λούλιτς, Τσάνα, Μπρόκι (63' Σκούλι), Ρόκι, Κλοζε (46' Κλόζε).