Πρεμιέρα με ήττα

17:41 6/6/2014 - Πηγή: AEK365

Το ντεμπούτο της εθνικής μας ομάδας των γυναικών στο Ευρωπαϊκό Λιγκ δεν ήταν το καλύτερο δυνατό, αφού το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ (25-12, 26-24, 25-14) από τις σαφώς καλύτερες Πολωνές στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την 1η αγωνιστική του Β' Ομίλου.

Οντας κατώτερη σε μπλοκ, επίθεση και υποδοχή από τις γηπεδούχες, η γαλανόλευκη στρέφει πλέον την προσοχή της στο επόμενο

παιχνίδι με την Πολωνία (08/06, Βάλτσμπριχ), όπου στόχος είναι να κάνει μια καλύτερη εμφάνιση.

Η ελληνική ομάδα μπήκε μουδιασμένα στο 1ο σετ και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με 7-1, με τις Πολωνές να παίρνουν τέσσερις συνεχόμενους πόντους απο την Σμάρτσεκ (απο 3-1 σε 7-1). Τα λάθη στην υποδοχή και το μπλοκ συνεχίστηκαν για την γαλανόλευκη με το σετ να τελειώνει με 25-12 υπέρ των γηπεδούχων.

Η εικόνα άλλαξε άρδην στο 2ο σετ. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τα κορίτσια του Γιάννη Καλμαζίδη να παιρνούν με 2 πόντους μπροστά (11-13) με άσο της Κατερίνας Γιώτα. Οι Πολωνές απάντησαν προσπερνώντας 16-13 με την Ζαροσλίνσκα να σημειώνει τρεις πόντους (οι δυο από τη γραμμή του σερβίς) και την αρχηγό τους, τη Βόλοτσκ, να μπλοκάρει αποτελεσματικά μπροστά από τη Στράντζαλη. Η ελληνική ομάδα κατόρθωσε να φτάσει και πάλι στο σκορ τις γηπεδούχες, με την Κιόση να ισοφαρίζει σε 20-20, η Ζαροσλίνσκα με καρφί στη διαγώνιο έκανε το 24-22, η ίδια παίκτρια έστειλε άουτ τη μπάλα στην επόμενη προσπάθειά της (24-23), η Γιώτα από θέση κεντρικού ισοφάρισε για την γαλανόλευκη (24-24), αλλά λίγο αργότερα σέρβιρε άουτ (25-24), ενώ το λάθος της Λαμπρινίδου, διαμόρφωσε το τελικό 26-24 υπέρ των Πολωνών.

Το 3ο σετ ξεκίνησε με τις γηπεδούχες να μπαίνουν απο νωρίς σε ρόλο οδηγού. Η Βόλοτσκ μπλόκαρε τη προσπάθεια της Κατερίνας Γιώτα κάνοντας το 9-6. Η Πάστζεκ από τη γραμμή του σερβίς έκανε ζημιά στην ελληνική ομάδα με δυο σερί άσους, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 6 πόντους (12-6). Στο σημείο αυτό, ο Γιάνης Καλμαζίδης, πήρε τάιμ άουτ για να ηρεμίσει τις παίκτριές του, ωστόσο, με την επιστροφή, οι Πολωνές σημείωσαν ακόμα 3 πόντους φτάνοντας στο 15-6. Με την ψαλίδα του σκορ να μην μπορεί να κλείσει για την ελληνική ομάδα, η Ζαροσλίνσκα διαμόρφωσε το τελικό 25-14.

Τα σετ: 25-12, 26-24, 25-14
Πολωνία (Μαλκόφσκι): Πόλετς 9 (7/8 επ., 2 μπλοκ), Κακολέφσκα 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Ζαροσλίνσκα 17 (14/24 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βόλοτσκ 4 (1 άσο, 3 μπλοκ), Κατσορόφσκα 4 (2/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ. 67% υπ. - 33% άριστες), Σμάρτζεκ 13 (7/13 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 33% άριστες), Ντούραϊτζικ -λ (60% υπ. - 50% άριστες / Κάιζερ 1, Πάζεκ 3 (1/5 επ., 2 άσοι, 62% υπ. - 38% άριστες), Βόιτσικ 1, Σικόρσκα 1

Ελλάδα (Καλμαζίδης): Κιόση 11 (10/23 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 1 (1/9 επ., 11% υπ. - 00% άριστες), Γιώτα 9 (8/13 επ., 1 άσο), Χριστοδούλου 2 (2/5 επ.), Στράντζαλη 1 (1/10 επ., 21% υπ. - 12% άριστες), Κωνσταντινίδου, Αρτακιανού -λ (27% υπ. - 27% άριστες) / Παπαφωτίου, Διώτη 6 (5/15 επ., 1 άσο, 54% υπ. - 33% άριστες), Λαμπρινίδου 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Καββαδία.