Ποτέ πια… φτωχοί συγγενείς (VIDEO)

16:35 6/10/2011 - Πηγή: AEK365
Το... μακρινό 2001 η Εθνική Ελλάδος ήταν μια ομάδα χωρίς ταυτότητα που δεν ενέπνεε σεβασμό στους αντιπάλους, απαξιωμένη ακόμα και από τον ίδιο της τον κόσμο. Η απογοητευτική περίοδος «Ιορντανέσκου» και η μετριότητα της περιόδου «Δανιήλ» είχαν δημιουργήσει ένα κακό κλίμα ενώ η άφιξη Ρεχάγκελ είχε δημιουργήσει προσδοκίες που αρχικά δεν φαινόταν πως θα δικαιωθούν. Όλα αυτά έως τις 6 Οκτωβρίου 2001. Η Ελλάδα αντιμετώπιζε στο παλιό «Γουέμπλεϊ» την Αγγλία. Αδιάφορη βαθμολογικά
η ομάδα του Ρεχάγκελ πήγε να αντιμετωπίσει τα «λιοντάρια» του Έρικσον που με νίκη σφράγιζαν την πρόκριση τους στο Μουντιάλ. Όλοι περίμεναν μια εύκολη επικράτηση της παρέας του Μπέκαμ αλλά εκείνο το ζεστό απόγευμα του Οκτωβρίου η Έλληνες «αποφάσισαν» πως δεν θα είναι ποτέ ξανά οι φτωχοί συγγενείς. Από τα πρώτα λεπτά η ομάδα έδειχνε ότι δεν πήγε στην Αγγλία για διακοπές. Στο 36' ο Πατσατζόγλου έκανε εκπληκτική ενέργεια από δεξιά και ο Χαριστάς με εκπληκτικό πλασέ «πάγωσε» το «Γουέμπλεϊ». Ακολούθησαν δύο μεγάλες ευκαιρίες και το ημίχρονο βγήκε με την Ελλάδα να έχει το προβάδισμα. Ο Έρισκον έριξε στη μάχη τον Σέριγχαμ και στο 68' με μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά ισοφάρισε. Στο επόμενο λεπτό όμως ο Ντέμης «παρουσίασε» στον «Ναό του ποδοσφαίρου» ένα ψήγμα του μοναδικού του ταλέντου. Με εξαιρετική κίνηση άδειασε τον Ρίο Φέρντιναντ και με ιδανική πλασέ έκανε το 1-2. Από εκεί και πέρα ανέλαβε ο διαιτητής, Ντικ Γιολ. Ο Ολλανδός έκανε ό,τι μπορούσε για να μην χάσουν οι Άγγλοι. «Έστησε», με ανύπαρκτα φάουλ, τον Μπέκαμ έξω από την περιοχή 4-5 φορές και τελικά ο «Spice Boy» τα κατάφερε στο 93' και έστειλε την Αγγλία στο Μουντιάλ. Η Ελλάδα δεν είχε πάρει τη νίκη είχε όμως κερδίσει τον σεβασμό που από τότε δεν τον έχασε ποτέ...