20:22 21/12/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1 19η αγωνιστική

Σεντ Ετιέν-Ναντ 2-0
(24' Κορνιέ, 89'Ερντίν)

Στο "Ζοφρουά Γκισάρ" η Σεντ Ετιέν επικράτησε 2-0 της Ναντ και βρέθηκε στην πρώτη τετράδα αποδεικνύοντας πως θα διεκδικήσει με αξιώσεις μια θέση για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν. Στο 24ο λεπτό ο Μπένζαμιν Κορνιέ έκανε το 1-0 με το πέμπτο του γκολ στο πρωτάθλημα και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ένα λεπτό πριν το τέλος ο Τούρκος

φορ Μεβλούτ Ερντίνγκ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
Σε αντίθεση με την Σεντ Ετιέν, η Ναντ έχασε έδαφος στην μάχη για ευρωπαϊκό εισιτήριο με την δεύτερη συνεχόμενη ήττα.

Σοσό-Ρεν: 2-1
(Μπακαμπού 18' πεν., 71'-Αλεσαντρινί 41' πεν.)

Επιτέλους νίκη για τη Σοσό, που επικράτησε με 2-1 της Ρεν και ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας.

Η Σοσό άνοιξε τα σκορ με το πέναλτι του Μπακαμπού στο 18ο λεπτό, αλλά με πέναλτι του Αλεσαντρινί απάντησε και η Ρεν στο 41'. Τη νίκη στη Σοσό έδωσε ο Μπακαμπού με το 2ο γκολ του στ ματς στ 71ο λεπ΄το.

Νις-Εβιάν: 3-1
(Μποτέκ 61', 69', Μποσετί 86'-Μονγκονγκού 27')

Σημαντική νίκη με 3-1 πέτυχε η Νις κόντρα στην Εβιάν.

Η Εβιάν έκανε το 1-0 με τον Μονγκονγκού στο 27ο λεπτό, αλλά στο 61' ο Μποτέκ ισοφάρισε και στο 69' ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-1. Το τελικό 31 διαμόρφωσε ο Μποσετι στο 86ο λεπτό.

Μπαστιά-Μονπελιέ: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Μπαστιά και Μονπελιέ σε ένα κακό ματς.

Ρεμς-Αζαξιό: 4-1
(Σαρμπονιέ 59', 63', Ατάρ 73', Αγιτέ 78'- Εδουάρδο 75')

Στον πάτο της βαθμολογίας βρέθηκε η Αζαξιό που γνώρισε ακόμη μια ήτα, από τη Ρεν αυτή τη φορά με 4-1..

Ο Σαρμπονιέ με 2 γκολ στο 59' και στο 63' έκανε το 2-0 και ο Ατάρ στο 73' έγραψε το 3-0. Η Αζαξιό μείωσε με τον Εδουάρδο στο 75' και στο 78' ο Αγιτέ διαμόρφωσε το 4-1.

Τουλούζ-Γκινγκάμπ: 0-0

Ισόπαλες χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν Τουλούζ και Γκινγκάμπ σε ένα μέτριο ματς.