Πλησιάζει την τριάδα η Βαλένθια

23:54 13/4/2015 - Πηγή: AEK365

Δίχως να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, η Βαλένθια νίκησε στο τοπικό ντέρμπι την Λεβάντε με 3-0 κι έμεινε ζωντανή στη μάχη για την τρίτη θέση

Μόλις στο 16' ο Πάκο Αλκασέρ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τις «νυχτερίδες» μέσα σε αποθέωση στο «Μεστάγια».

Είκοσι λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Φεγκουλί για το 2-0. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες να αποδέχονται το τελικό αποτέλεσμα. Το μόνο που άλλαξε ήταν το σκορ το οποίο διαμορφώθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρη σε εκπληκτικό αριστερό σουτ του Αλβάρο Νεγκρέδο.

Η Βαλένθια

ανέβηκε στους 65 πόντους, έναν πίσω από την τρίτη Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ η Λεβάντε παρέμεινε στην 18η θέση και παλεύει για την παραμονή της στην κατηγορία.

Βαλένθια: Άλβες, Κανσέλο, Μουσταφί, Βέζο, Ορμπάν, Φουέγο, Φεγκουλί (66' Μπαραγκάν), Γκόμες (66' Ντε Πάουλ, Ροντρίγκο, Παρέχο, Αλκάθερ (73' Νεγκρέδο)

Λεβάντε: Μαρίνο, Μοράλες, Βύντρα, Ραμίς, Τόνιο (46' Ιβάν), Ελ Ζαρ (58' Ούτσε), Μάρι, Σιμάο, Ίβανσιτς (74' Ρούμπεν Γκαρσία), Μπαράλ, Κασαντεσούς.