Πήρε το ντέρμπι με ανατροπή

21:45 20/1/2013 - Πηγή: AEK365

Ο Παναθηναϊκός παρά τη σημαντική βαθμολογική διαφορά του από τον Ολυμπιακό, απέδειξε ότι τα μεταξύ τους ντέρμπι είναι πάντα ξεχωριστά με τις πράσινες να επικρατούν με 3-2 των αιωνίων αντιπάλων τους στο κατάμεστο κλειστό της Κυψέλης.

Μια νίκη που πανηγυρίστηκε έξαλλα, αφού οι δύο βαθμοί που κατέκτησε ο ΠΑΟ είναι πολύ σημαντικοί στην προσπάθεια που κάνει

για να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν εκμεταλλεύτηκε την απώλεια της ΑΕΚ στα Βριλήσσια αλλά είδε τη διαφορά τους να μεγαλώνει καθώς πλέον τους χωρίζουν 4 βαθμοί (ενώ ο Ηρακλής Κηφισιάς πλησίασε στους 2).

Με τα δύο πρώτα σετ να καταλήγουν εύκολα το μεν πρώτο στον Ολυμπιακό και το δεύτερο στον Παναθηναϊκό, η συνέχεια του αγώνα είχα σαφέστατα μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Ιδιαίτερα το τρίτο σετ όπου η μία ανατροπή διαδεχόταν την άλλη. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 16-10, αλλά μετά το β' τεχνικό τάιμ άουτ ο Ολυμπιακός μείωσε στο πόντο (16-15) έχοντας πλέον την Κοσμά αντί της Τένεβα, όμως ο ΠΑΟ έφτασε στο 20-15 συνεχόμενα μπλοκ στην Λούκοβιτς.

Οι ερυθρόλευκες απάντησαν και με καλό μπλοκ έφτασαν στο 20-19, με τον ΠΑΟ να ξεφεύγει 23-21 με άσο της Τσατσούρη. Νέα ισοπαλία (23-23) με κόντρα της Κοσμά για να ακολουθήσουν χαμένα σερβίς από Τρακς (24-23), Κουντουρά (24-24) κι ο Ολυμπιακός να φτάσει σε σετ μπολ (24-25 με μπλοκ της Γιακουμή) ενώ το σετ έκλεισε με νέο μπλοκ της Λούκοβιτς στην Νούσια.

Στο δ' σετ το 12-10 υπέρ του ΠΑΟ έγινε 14-16 και 15-18 για τον Ολυμπιακό, που μέχρι το 18-20 φαινόταν να ελέγχει το ματς. Ωστόσο εκεί κόλλησε επιθετικά, ο ΠΑΟ έτρεξε σερί 5-0 (23-20) και οδήγησε το ματς σε 5ο σετ.

Στο τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με διαγώνια την Κωνσταντίνου και δίδυμο ακραίων τις Τένεβα, Κοσμά, αλλά ενώ προηγήθηκε με 1-2 από κει και πέρα βρέθηκε να κυνηγά το σκορ. Ο ΠΑΟ προσπέρασε 4-2 και το 6-5 έγινε 9-5 με τις ερυθρόλευκες να κάνουν αρκετά λάθη στην επίθεση. Ο ΠΑΟ έφτασε στο +5 (11-6 με άουτ της Κωνσταντίνου), ο Σωτήρχος επανέφερε στο ματς την Λούκοβιτς και με δικό της άσο το σκορ έγινε 11-8. Στο 13-10, η Τένεβα με δύο επιθέσεις έφερε τη διαφορά στον πόντο, η ίδια έσπασε το πρώτο ματς μπολ (14-13), αλλά το φινάλε είχε την υπογραφή της Ανθής Βασιλαντωνάκης. Το ερυθρόλευκο μπλοκ την έκοψε στις δύο πρώτες επιθέσεις της, όχι όμως και στην τρίτη, αφού με καρφί στη μικρή διαγώνιο διαμόρφωσε το τελικό 3-2 δίνοντας το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς.

Τα σετ: 18-25, 25-19, 25-27, 25-21, 15-13