Πήρε πρωτάθλημα ο Καπετάνος (VIDEO)

08:12 19/5/2012 - Πηγή: AEK365

Το πρωτάθλημα Ρουμανίας για Τρίτη φορά στην ιστορία της κατέκτησε η Κλουζ, και μαθηματικά, έπειτα από την δραματική επικράτηση της επί της Ουνιβερσιτατέα με 3-2 με τον Παντελή Καπετάνο να κατακτά το πρώτο πρωτάθλημα της καριέρας του. Μάλιστα ο πρώην επιθετικός της ΑΕΚ είχε καθοριστική συμβολή μιας και έχει πετύχει 12 γκολ σε 28 αγώνες.
Ο αγώνας κόντρα στην Ουνιβερσιτατέα είχε δραματική εξέλιξη με την Κλουζ να προηγείται με 2-0 χάρη σε δυο γκολ του Κριστέσκου (29', 47'). Η Ουνιβερσιτατέα όμως δεν τα παράτησε και αφού αρχικά μείωσε με τον Μουρεσάν στο 51ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Σουγκού στο 66ο λεπτό. Το γκολ της νίκης που σήμανε ταυτόχρονα και την κατάκτηση του πρωταθλήματος πέτυχε για την Κλουζ ο Καντού με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 89ο λεπτό.