Πήρε εκδίκηση ο ΠΑΟΚ

22:09 9/4/2015 - Πηγή: AEK365

Ο ΠΑΟΚ παρότι ξεκίνησε εντυπωσιακά και πήρε εύκολα το 1ο σετ με 25-12, στη συνέχεια δε μπόρεσε να αντιμετωπίσει την τακτική του Παναθηναϊκού σε σερβίς και μπλοκ και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Ο Παναθηναϊκός

είχε μεγάλη ευκαιρία να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ κι εκεί να διεκδικήσει τη τρίτη συνεχόμενη νίκη με 3-2 επί του δικεφάλου (συμπεριλαμβανομένης του Σαββάτου για την 22η αγωνιστική) όταν προηγήθηκε με 22-20 στο 4ο σετ ύστερα από συγκλονιστικές άμυνες των παικτών του Δημήτρη Ανδρεόπουλου. Ο Γκόμεζ μείωσε σε 22-21. Ο Χιμένες πήρε ρίσκο στο σερβίς και με δύο άσσους έφερε τον ΠΑΟΚ μπροστά 23-22. Ακολούθησε μπλοκ του Σαφράνοβιτς πάνω στον Πρωτοψάλτη και το σκορ έγινε 24-22. Ο Χιμένες έχασε το σερβίς και ο Γκόμεζ με πλασέ έκανε το 25-23 για το 3-1 σετ που ξεκινάει από την αρχή τους ημιτελικούς αλλά με τον Παναθηναϊκού να έχει πείσει και τους πλέον δύσπιστους πως μπορεί να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να πάει στον τελικό.

Τα σετ: 3-1 (25-12, 21-25, 25-22, 25-23) νίκες: 1-1