20:27 22/12/2012 - Πηγή: AEK365

Ligue 1 19η αγωνιστική

Λιλ-Μονπελιέ 4-1
Γήπεδο: "Metropol"

Η Λιλ περίμενε πώς και πώς την εφετινή αναμέτρηση με την Μονπελιέ για να πάρει ρεβάνς για τις δυο περσινές ήττες και τα κατάφερε με τον πλέον εμφατικό τρόπο συντρίβοντας τους πρωταθλητές Γαλλίας με 4-1. Στο 24ο λεπτό ο Νόλαν Ρου από

μπαλιά του Παγιέ με δεξί σουτ έκανε το 1-0 και ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον Παγιέ να γίνεται ο εκτελεστής και ο Ρου να... σερβίρει για το 2-0. Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για την Μονπελιέ καθώς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μπελχαντά μπλέχτηκε σε καυγά με αποτέλεσμα να αποβληθεί και έτσι η πρωταθλήτρια Γαλλίας αγωνίστηκε για ένα ολόκληρο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο.
Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Λιλ στην επανάληψη και έτσι στο 62ο λεπτό ο Νόλαν Ρου έκανε το 3-0 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ για να έρθει ο Ράιαν Μέντες στο 75ο λεπτό να κάνει το 4-0 και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της Λιλ. Η Μονπελιέ παραπατούσε στο δεύτερο ημίχρονο και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 83ο λεπτό με τον Καμαρά. Έτσι μπήκε με σκληρό τρόπο τέλος στο αήττητο σερί των τριών αγώνων.

Λιλ: Ελανά, Σιντιμπέ, Μπάσα (75' Ρόζεναλ), Ντινέ, Σεντζού, Παγιέ, Μαβουμπά (80' Γκάνα Γκουγιέ), Καλού (71' Ράιαν Μέντες), Πεντρετί, Μαρτίν, Ρου
Μονπελιέ: Ζουρντέν, Ελ Καουταρί, Κονγκρέ, Ντεπλάν (45' Καμαρά), Νσαμέ, Ουτάκα, Καμπελά, Εμπιβά, Νταμπό, Μπελχαντά, Ερέρα (58' Μουνιέ)

Λιόν- Νις: 3-0
(Λόπες 40', Ρεβεγιέρ 56', Γκόμις 77' πεν.)

Εύκολη νίκη με 3-0 πέτυχε η Λιόν επί της Νις και παραμένει πρώτη μαζί με την Παρί Σεν Ζερμέν.
Η Λιόν έκανε το 1-0 με τον Λισάντρο Λόπες στο 40' ενώ στο 56' ο Ρεβεγιέρ διπλασίασε τα γκολ των γηπεδούχων. Στο 75' η Νις έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Οσπινά που έκανε πέναλτι και ο Γκομίς από τα 11 μέτρα έγραψε το τελικό 3-0. Στο 90+1' αποβλήθηκε και ο Λιόν της Λιόν.

Μπαστιά- Νανσί: 4-2
(Ροτέν 9', Μοντέστε 13', 63', Γιαταμπαρέ 26'- Μουκαντζό 51', Λουίζ 76')

Σημαντική ανάσα πήρε η Μπαστιά που κέρδισε με 4-2 τη Νανσί.
Η Μπαστιά βρέθηκε να νικά στο 13' με 2-0 με γκολ των Ροτέν (9') και Μοντέστε (13'), ενώ ο Γιαταμπαρέ στο 26' έκανε το 3-0. Η Νανσί μείωσε με τον Μουκαντζό στο 51', αλλά στο 63' ο Μοντέστε έγραψε το 4-2. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Λουίζ στο 76'.

Λοριάν- Ρεμς: 2-2
(Μπαρτέλμ 48', Πεδρίνιο 90+2'- Φορτέ 6', Κουρτέ 70')

Στο 2-2 κόλλησαν οριάν και Ρεμς σε ένα καταπληκτικό ματς.
Η Ρεμς άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με τον Φορτέ, αλλά στο 48' η Λοριάν έκανε το 1-1 με τον Μπαρτέλμ. Οι φιλοξενούμενοι ξανάπήραν προβάδισμα με τον Κουρτέ στο 70' αλλά στις καθυστερήσεις ο Πεδρίνιο έκανε το τελικό 2-2.

Αζαξιό- Ρεν: 2-4
(Μούτου 2', Ντιαβαρά 42'- Φερέ 17' πεν., 72', Αλεσαντρινί 44', Ντιαρά 60')

Η αλλαγή προπονητή δεν έφερε νίκη στην Αζαξιό, καθώς ηττήθηκε με 4-2 από τη Ρεν.
Η Αζαξιό ξεκίνησε με γκολ του Μούτου μόλις στο 2ο λεπτό, αλλά στ 17' η Ρεν ισοφάρισε με το πέναλτι του Φερέ. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα στο 42' με τον Ντιαβαρά για να ισοφαρίσει εκ νέου η Ρεν με τον Αλεσαντρινί στο 44'. Η Ρεν πήρε το προβάδισμα με τν Ντιαρά στο 60' και ο Φερέ έγραψε το τελικό 4-2 στο 72'.

Μπορντό-Τρουά: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Μπορντό και Τρουά σε ένα κάκιστο ποιοτικά ματς.