Πήρε μπρος η Ίντερ

21:00 27/9/2011 - Πηγή: AEK365
CHAMPIONS LEAGUE 2ος ΟΜΙΛΟΣ - 2η αγωνιστική ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ- ΙΝΤΕΡ: 2-3 Γήπεδο: Λουζνίκι Την πρώτη της νίκη στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ πήρε η Ίντερ μετά από ένα καταπληκτικό ματς με την ΤΣΣΚΑ. Πρωταγωνιστής ο Μάουρο Σάρατε, ο οποίος στο 2ο μέρος ανακάτεψε την άμυνα των Ρώσων και
πέτυχε το νικητήριο γκολ. Οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα στα πρώτα λεπτά, ωστόσο η Ίντερ κατάφερε να ανοίξει το σκορ 6ο μόλις λεπτό. Σκόρερ ο Λούσιο, ωστόσο ο Γκαμπούλοφ φέρει τεράστια ευθύνη, καθώς έκανε τραγική έξοδο. Από εκεί και πέρα, η ΤΣΣΚΑ βγήκε μπροστά για να απαντήσει και οι Ίντερ είχε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία στο 11' με τον Πατσίνι. Έχοντας αρκετούς χώρους να κινηθεί, η Ίντερ έκανε το παιχνίδι της και κατάφερε να φτάσει και σε δεύτερο γκολ στο 23ο λεπτό. Ο Ναγκατόμο έκανε εξαιρετική κούρσα από τα δεξιά, έστρωσε στον Πατσίνι, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Γκαμπούλοφ. Η ΤΣΣΚΑ από τη μεριά της είχε ένα καλό πεντάλεπτο από το 30' έως το 35', στο οποίο δημιούργησε και δύο πολύ καλές φάσεις. Αρχικά στο 31' ο Σέζαρ έδιωξε σε κόρνερ δυνατό σουτ του Ντζαγκόεφ, ενώ στο κόρνερ που εκτελέστηκε ο Ντουμπιά είχε κεφαλιά στο αριστερό κάθετο δοκάρι της Ίντερ. Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να πιέζει, αλλά όλα έδειχνα πως θα πάει για ανάπαυλα με 2 γκολ πίσω στο σκορ. Ένα φάουλ όμως των παικτών της Ίντερ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, επέτρεψε στον Ντζαγκόεφ να μειώσει σε 2-1. Πραγματικά εξαιρετική εκτέλεση από τον άσο της ΤΣΣΚΑ. Οι Ρώσοι μπήκαν πολύ δυνατά στην επανάληψη κι έχασαν με το καλημέρα μεγάλη ευκαιρία. Συγκεκριμένα, ο Μαμάεφ στο 49ο λεπτό, έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά είδε τη μπάλα να καταλήγει μόλις άουτ. Η Ίντερ ισορρόπησε στη συνέχεια το ματς κι έδωσε χώρους στην ΤΣΣΚΑ, προκειμένου να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Οι Ρώσοι προσπαθούσαν συνεχώς να ισοφαρίσουν αλλά έπεφταν πάνω σε τοίχο, ενώ από τη μεριά της η Ίντερ ήταν φωτιά στην κόντρα, με κύριο εκφραστή των προσπαθειών της, τον Μάουρο Σάρατε. Η πίεση των Ρώσων έφερε αποτέλεσμα στο 77ο λεπτό, καθώς ο Βάγκνερ Λοβ με όμορφη προσπάθεια και ιδανικό πλασέ κέρδισε τον Σέζαρ και έφερε το ματς στα ίσια. Παρόλα αυτά, η χαρά της ΤΣΣΚΑ κράτησε μόλις 2 λεπτά. Τόσα χρειάστηκε ο Σάρατε για να κατεβάσει καταπληκτικά τη μπάλα έξω από την περιοχή και να κάνει το 3-2 με άπιαστο σουτ. ΤΣΣΚΑ: Γκαμπούλοφ, Ιγκνιάσεβιτς, Α.Μπερεζούτσκι, Ναμπάμπκιν, Β.Μπερεζούτσκι, Ντζαγκόεφ, Μαμάεφ (68' Τόσιτς), Αλντόνιν, Ολίσε, Ντουμπιά, Βάγκνερ Λοβ. ΙΝΤΕΡ: Σέζαρ, Ζανέτι, Λούσιο, Σάμουελ, Κίβου (90' Κρισέτινγκ), Ναγκατόμο, Άλβαρεζ (83' Τζόναθαν), Καμπιάσο, Όμπι, Πατσίνι (49' Σάρατε), Μιλίτο.