23:05 15/3/2013 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE 27η αγωνιστική

Τσβόλε-Ρόντα 3-2
(10' Φαν Χίντουμ, 32' Μόχταρ, 73' Άβντιτς/ 6' Μαλκί, 35' Μπίμανς)

Στο ντέρμπι της ουράς στο ολλανδικό πρωτάθλημα, η Τσβόλε πήρε σπουδαία νίκη επί της Ρόντα με 3-2 και απομακρύνθηκε από την ζώνη του υποβιβασμού. Το πρώτο ημίχρονο είχε τέσσερα γκολ με τους φιλοξενούμενους να πορηγούνται μόλις στο έκτο λεπτό με τον Μαλκί αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φαν Χίντουμ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Η Τσβόλε πήρε προβάδισμα στο 32ο λεπτό με τον Μόχταρ αλλά ήταν η σειρά της Ρόντα να απαντήσει άμεσα καθώς τρία λεπτά αργότερα ο Μπίμανς έκανε το 2-2. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με αυτό το σκορ και στην επανάληψη το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, υπέρ της Ρόντα, πέτυχε ο Άβντιτς στο 73ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.
Η Τσβόλε με την 7η νίκη της στο πρωτάθλημα, τέταρτη εντός έδρας, ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις εκεί όπου συνεχίζει να δίνει μάχη η Ρόντα.