17:30 7/9/2013 - Πηγή: AEK365

EUROBASKET- 3ος ΟΜΙΛΟΣ - 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΙΣΠΑΝΙΑ- ΤΣΕΧΙΑ: 60-39
Γήπεδο: Celje Arena

Η απρόσμενη ήττα της Ισπανίας από τη Σλοβενία έδειξε πως έκανε καλό στους Ίβηρες οι οποίοι επικράτησαν εύκολα της Τσεχίας με 60-39, για την αγωνιστική του Γ΄ ομίλου του Ευρωμπάσκετ.

Οι «φούριας ρόχας» αν και δεν παρουσίασαν στο παρκέ τον καλύτερό τους

εαυτό έφτασαν εύκολα στη νίκη και ευελπιστούν, έχοντας φτάσει στις δύο νίκες σε στραβοπάτημα των Σλοβένων, ώστε να έχουν ελπίδες για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου.

Φερνάντεθ και Ρούμπιο οι κορυφαίοι των νικητών.

Επόμενη αντίπαλος των Ισπανών η Πολωνία την Κυριακή στις 15:30, ενώ την ίδια μέρα στις 18:45 οι Τσέχοι θα αντιμετωπίσουν τους Κροάτες.

Οι Ισπανοί έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις του να «καθαρίσουν» το ματς. Έτσι εστιάζοντας στην άμυνα κατάφεραν να ολοκληρώσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (20-9). Στην δεύτερη περίοδο όμως οι «φούριας ρόχας» ατόνησαν, δέχθηκαν σερί 9-0 και επέτρεψαν στους Τσέχους να μειώσουν στο καλάθι (20-18). Κάπου εκεί αφυπνίστηκαν, απάντησαν με επιμέρους 13-7 και έφτασαν στο ημίχρονο με προβάδισμα οκτώ πόντων, 33-25.

Κακό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος και από τις δύο ομάδες που έμειναν άποντες για 3'35''. Οι παίκτες του Ορένγκα πάντως στη συνέχεια κατάφεραν να ξεφύγουν με 12 (42-30) και να ολοκληρώσουν την τρίτη περίοδο με +10 (47-37). Σκοράροντας μόλις δύο πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Τσέχοι δεν είχαν καμία ελπίδα με την Ισπανία να φτάνει εύκολα στο τελικό 60-39.

Τα δεκάλεπτα: 18-7, 33-25, 47-37, 60-39

Ισπανία (Χουάν Αντόνιο Ορένγκα): Ρούμπιο 10, Ροντρίγκεθ 5, Γιούλ 8, Σαν Εμετέριο 4, Καλντερόν 3, Μουμπρού 2, Κλαβέρ 6 (6 ριμπάουντ), Γκάμπριελ 2, Αγκριλάρ, Ρέι 4, Γκασόλ 2 (10 ριμπάουντ), Φερνάντεθ 14 (8 ριμπάουντ)

Τσεχία (Πάβελ Μπουντίνσκι): Βέσελι 7 (14 ριμπάουντ), Πούμπρλα 7, Κούντλατσεκ, Βελς 4, Σατοράνσκι 5, Γιέλινεκ, Μπάρτον 5 (12 ριμπάουντ), Χρούμπαν 2, Μπέντα 6, Χούσκα 3, Μπάλβιν, Σβρντλικ