Πατάει γκάζι η Σέλτικ

19:51 21/3/2015 - Πηγή: AEK365

Σέλτικ-Νταντί Γιουνάιτεντ 3-0
(16' ΜακΚέι Στίβεν, 33' Γκουϊντέτι, 45' Ντινάιερ)
Μια εβδομάδα αφότου τη κέρδισε στον τελικό του Λιγκ Καπ, η Σέλτικ επικράτησε ξανά της Νταντί Γιουνάιτεντ, αυτή τη φορά με 3-0 για το πρωτάθλημα.
Ο Γκάρι ΜακΚέι Στίβεν έβαλε μπροστά στο σκορ τους πρωταθλητές Σκωτίας στο 16ο λεπτό σκοράροντας απέναντι στη πρώην ομάδα του και στο 33' ο Τζον Γκουϊντέτι διπλασίασε τα τέρματα για τη Σέλτικ. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Τζέισον Ντινάιερ.
Πλέον η πρωτοπόρος Σέλτικ

είναι στο +5 από την Αμπερντίν που έμεινε στο 1-1 με τη Νταντί.

Νταντί-Αμπερντίν 1-1
(69' ΜακΓκιν/ 36' Ρούνεϊ)
Απώλεια που ενδέχεται να αποβεί καθοριστική στη μάχη του τίτλου είχε η Αμπερντίν που έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Νταντί. Στο 36' ο Άνταμ Ρούνεϊ έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους οι οποίοι τη γλίτωσαν λίγο πριν το ημίχρονο όταν κακώς δεν δόθηκε πέναλτι, υπέρ της Νταντί, σε χέρι του Ντάιερ.
Τελικά, η Νταντί μπόρεσε να ισοφαρίσει με τον Νίαλ ΜακΓκιν που στο 69' διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Πάρτικ Θιστλ-Ινβερνές 1-0
(84' Λόουλες)
Ακόμα πιο κοντά στον στόχο της παραμονής βρίσκεται η Πάρτικ Θιστλ αφού κέρδισε 1-0 την Ινβερνές με τέρμα που σημείωσε στο 84ο λεπτό ο Στίβεν Λόουλες. Για τη Πάρτικ Θιστλ ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη με την Ινβερνές να μετρά τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη.

Ρος Κάουντι-Κιλμάρνοκ 2-1
(23' Γκάρντιν, 59' Κούραν/ 88' Άσκροφτ)
Στους έξι τελευταίους αγώνες, η Ρος Κάουντι έχει πέντε νίκες και μια ισοπαλία και μετά το 2-1 επί της Κιλμάρνοκ απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού. Στο 23' ο Μάικλ Γκάρντιν έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με τον Κρεγκ Κούραν να κάνει το 2-0 στο 59ο λεπτό. Το μόνο που κατάφερε η Κιλμάρνοκ ήταν να μειώσει με κεφαλιά του Λι Άσκροφτ στο 88'.

Σεντ Τζόνστον-Σεντ Μίρεν 2-0
(33' Γκράχαμ, 62' Άντερσον)
Δυο βαθμούς μακριά από τη πρώτη τετράδα βρίσκεται η Σεντ Τζόνστον μετά το 2-0 επί της Σεντ Μίρεν. Ο Μπράιαν Γκράχαμ στο 33' έκανε το 1-0 και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 62ο λεπτό ο Στίβεν Άντερσον.