Η Βασίλισσα πάτησε τον Πανιώνιο και τον άφησε στον πάτο

16:42 7/2/2015 - Πηγή: AEK365

Το δεύτερο «διπλό» της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ΑΕΚ, νικώντας με... στιλ τον Πανιώνιο, επιβεβαιώνοντας πως διαθέτει παίκτες μεγάλης κλάσης, που δεν μάσησαν από το παιχνίδι ζωής και θανάτου, που έπαιζαν οι αντίπαλοί τους, ούτε από την αντίπαλη έδρα.

Η Βασίλισσα μπήκε νωθρά στο ματς, βρέθηκε άμεσα πίσω στο σκορ (6-0 στο πρώτο δίλεπτο) και χρειάστηκαν πάνω από 6 λεπτά για να πάρει κεφάλι (12-14). Ο Σάκοτα έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα, ενώ και οι Μενσά, Χέρστον και Ίνγκλις έδιναν διαρκώς λύσεις στην επίθεση. Ο Καναδός μπήκε «φορτσάτος»

στη β' περίοδο, μετατρέποντας το 23-21 σε 23-28 με προσωπικό κρεσέντο, που εκνεύρισε το κοινό των γηπεδούχων. Παρά τις αλλαγές στην πεντάδα, η ΑΕΚ με τον Παπαντωνίου στην οργάνωση και τους Μιλόσεβιτς, Ντελινικάιτις να δίνουν συνεχώς λύσεις, ήταν ακόμη καλύτερη στη β' περίοδο, φτάνοντας δύο φορές στο +7 (29-36 και 36-43) στα τελευταία 3 λεπτά του ημιχρόνου. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε ακομη και στο +10 με τρίποντο του Πολυτάρχου και καλάθι του Μιλόσεβιτς (38-48) με τον Πανιώνιο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με -8 (40-48)

Στην 3η περίοδο ο Χέρστον ξεδίπλωσε το πλούσιο ταλέντο του, ενώ καθοριστικός ήταν ο Ντελινινκάιτις με τρίποντο στη λήξη της, που πήγε τη διαφορά στο +7 (64-71). «Μεγάλο» τρίποντο επεφύλασσε ο Λιθουανός και για το τελευταίο δεκάλεπτο, κάνοντας το 70-76, 7'' πριν το τέλος. Κάπου εκεί το ματς πήγε στον έλεγχο της ΑΕΚ ολοκληρωτικά, χάρη σε σερί 10-0 και έναν απολαυστικό Μενσά-Μπονσού. Το τελικό 78-94 αδικεί την τιτάνια προσπάθεια του Πανιώνιου, ωστόσο υπενθυμίζει ποιες είναι οι δυνατότητες της ΑΕΚ, η οποία έκανε το «3 στα 3» και πλέον κοιτάζει τους επόμενους αγώνες κόντρα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 40-48, 64-71, 78-94.

Πανιώνιος (Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 10 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Βεργίνης 11, Κουκουλάς, Σπυρόπουλος 4, Στρναντ 8, Μπιλλής, Σταμάτης, Γουντς 4, Κόλεμαν 17, Κορόλεφ 9 (6 ριμπ.), Ταμπς 15, Διαμαντόπουλος.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 1, Ντελινινκάιτις 11, Σάκοτα 12 (6 ριμπ., 4 ασίστ), Πολυτάρχου 3, Χέρστον 19 (4 ριμπ.), Σαρικόπουλος, Αθηναίου, Μιλόσεβιτς 8, Μενσά-Μπονσού 20 (8 ριμπ.), Ίνγκλις 20 (4 ασίστ).

Παρακολουθείστε live την αναμέτρηση της ΑΕΚ στη Νέα Σμύρνη, πατώντας ΕΔΩ

16:55 Αθηναίου, Ίνγκλις, Χέρστον, Σάκοτα, Μενσά-Μπονσού η πεντάδα της ΑΕΚ.

16:50 Στη δωδεκάδα ξανά ο Ζήσης Σαρικόπουλος, που έλειψε στα τέσσερα τελευταία ματς, επιστρέφει ως αντίπαλος στη Νέα Σμύρνη, όπως και ο Γιάννης Αθηναίου.

16:45 «Όλοι ξέρουν ότι έχει μεγαλύτερη σημασία για τον Πανιώνιο ο αγώνας. Πάντα ήταν ντέρμπι και θα είναι. Πρέπει να προσέξουμε πολύ στην άμυνα», δήλωσε στην κάμερα της NOVA ο Ντράγκαν Σάκοτα. «Είναι μια δύσκολη στιγμή, πρέπει να βοηθήσουμε την ομάδα να φτάσει στη σωτηρία», το σχόλιο του Κρις Χουγκάζ.

16:40 Μισογεμάτο, προς το παρόν, το κλειστό. Τίποτα δεν «μαρτυρά» τα μεγάλης έκτασης επεισόδια, που έγιναν πιο πριν.