Πανελλήνιο ρεκόρ από τον Κυριαζή

16:42 4/8/2013 - Πηγή: AEK365

Τέσσερα χρυσά μετάλλια κατέκτησαν οι αθλητές μας στη Βαλκανική συνάντηση Παίδων -Κορασίδων, η οποία έγινε στην Αδριανούπολη, με τους Παίδες να κατακτούν την 2η θέση στη βαθμολογία με 133 και τις κορασίδες την τρίτη με 125 βαθμούς.
Ο Γιάννη Κυριαζής ήταν από τα πρόσωπα των αγώνων, όχι μόνο γιατί κατέκτησε τη νίκη στον ακοντισμό, αλλά διότι το συνδύασε με βολή στα 78,44 μ. επίδοση που βελτιώνει το πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία. Το προηγούμενο ρεκόρ το είχε ο Γερβάσιος Φιλιππίδης

από τις 28/4/2004 με 77,73 μέτρα.
Με χρυσό μετάλλιο θα επιστρέψουν στην Ελλάδα ο Αλέξης Περιστέρης, που εκτός από καλός μηκίστας είναι εξίσου αποτελεσματικός και στα εμπόδια. Ο νεαρός ήταν πρώτος στα 110 μ. εμπ. με 14.24. Νικητής αναδείχθηκε και ο Γιάννης Λέτσης στα 100 μ. με 11.10, όπως και ο Κώστας Μίγας στα 2.000 μ. στίπλ. Ο αθλητής μας τερμάτισε σε 5.54.81 και στο φινάλε της σεζόν βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ.
Ατομικό ρεκόρ σημείωσε και η Κυράννα Κάτρη στη σφαιροβολία με 14,56 μ., επίδοση που της έδωσε την πέμπτη θέση. Την καλύτερη επίδοση στη σεζόν για την κατηγορία των κορασίδων στον ακοντισμό πέτυχε η Θεοδώρα Αραμπατζή με 5.,22 μέτρα. Συνολικά οι αθλητές μας κατέκτησαν 16 μετάλλια. Η αποστολή επιστρέφει στην Ελλάδα, την Κυριακή 4 Αυγούστου.