EURO 2012 ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ
ΑΓΓΛΙΑ-ΙΤΑΛΙΑ 0-0 (0-0 παράταση, 2-4 στα πέναλτι)
ΓΗΠΕΔΟ: Ολυμπιακό Στάδιο Κιέβου
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πέδρο Προένσα (Πορτογαλία)

Στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος βρίσκεται η Ιταλία. Η ομάδα του Πραντέλι ήταν καλύτερη απο την Αγγλία τόσο στην κανονική διάρκεια του αγώνα, όσο και στην

παράταση, ωστόσο χρειάστηκε την διαδικασία των πέναλτι για να πάρει την πρόκριση στους «4». Συγκεκριμένα οι «Ατζούρι» νίκησαν (4-2) στην ρωσική ρουλέτα τα «Λιοντάρια» και πέρασαν στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσουν την Γερμανία.

Εξαιρετικό παιχνίδι στο πρώτο μέρος (τουλάχιστον στο μεγαλύτερο διάστημα) με ρυθμό, φάσεις, δοκάρι και μεγάλο πάθος! Στο 4' οι «Ατζούρι» άγγιξαν το γκολ αλλά ο Ντε Ρόσι με ένα «κεραυνό» απο το... σπίτι του έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Χαρτ. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε η απάντηση απο τα «Λιοντάρια» όταν ο Τζόνσον απο εξαιρετική θέση πλάσαρε πάνω στον Μπουφόν. Ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου, η Αγγλία απείλησε και πάλι με κεφαλιά ψαράκι του Ρούνει μετά απο σέντρα του Γκλεν Τζόνσον. Απο εκεί και πέρα η Ιταλία ανέβηκε στο γήπεδο, κράτησε σωστά την μπάλα και έδειξε να ελέγχει το ματς ψάχνοντας περισσότερο το γκολ απο τους Άγγλους οι οποίοι κοίταζαν να χτυπήσουν με αντεπιθέσεις. Στο 26' ο Μπαλοτέλι αν και βρέθηκε μόνος του απέναντι απο τον Χαρτ καθυστέρησε χαρακτηριστικά και έδωσε την ευκαιρία στον Τέρι να τον προλάβει και να σώσει την ομάδα του. Έξι λεπτά αργότερα ο σταρ της Σίτι πλάσαρε πάνω στον Χαρτ, ενώ στο 32' η Αγγλία είχε καλή ευκαιρία με τον Γουέλμπεκ. Το πρώτο μέρος τελείωσε με δύο καλά σουτ για τους Ιταλούς. Ένα με τον Κασάνο στο 37' και ένα με τον Μπαλοτέλι στο 41'. Φουριόζα μπήκε στην επανάληψη η ομάδα του Πραντέλι και έψαξε το γρήγορο γκολ. Στο 48' ο Ντε Ρόσι πλάσαρε απο εξαιρετική θέση άουτ, ενώ στο 53' η Ιταλία είχα τριπλή ευκαιρία.. Ο Ντε Ρόσι έκανε το μακρινό σουτ ο Χαρτ, έδιωξε, η μπάλα έφτασε στον Μπαλοτέλι ο οποίος ούτε αυτός αλλά ούτε και ο Μοντολίβο στην συνέχεια μπόρεσαν να σκοράρουν. Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα οι «Ατζούρι» απείλησαν και πάλι αυτή την φορά με ανάποδο ψαλίδι του Μπαλοτέλι, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Γιανγκ απο το ύψος του πέναλτι πλάσαρε άουτ. Απο εκεί και πέρα ο ρυθμός στο ματς έπεσε με την Ιταλία να έχει την κατοχή και να προσπαθεί να διασπάσει την καλή αμυντική λειτουργία της Αγγλίας. Στο 77' η Αγγλία προσπάθησε να ανησυχήσει τον Μπουφόν με ένα φάουλ του Τζέραρντ, ωστόσο ο «Τζίτζι» μπλόκαρε εύκολα. Οι τελευταίες φάσεις που είχαμε στην κανονική διάρκεια του αγώνα ήταν ένα εξαιρετικό πλασέ του Ντιαμάντι στο 81' και μια προσπάθεια του Νοτσερίνο ο οποίος δεν πρόλαβε να μπει στην φάση. Στο 93' ο Ρούνει προσπάθησε να σκοράρει με ανάποδο ψαλίδι αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Το 0-0 δεν άλλαξε λοιπόν ούτε στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στο πρώτο λεπτό ο Νοτσερίνο έπιασε ένα μακρινό σουτ , ωστόσο ο Χαρτ δεν ανησύχησε. Με την συμπλήρωση δέκα λεπτών στην παράτ