23:39 25/2/2015 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ-ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: 1-0
Γήπεδο: BayArena

Σημαντικό βήμα πρόκρισης έκανε η Μπάγερ Λεβερκούζεν, που κέρδισε με 1-0 την Ατλέτικο, η οποία στον επαναληπτικό δεν θα έχει τους Τιάγκο και Γοδίν.

Στο 7ο λεπτό, ο Λεβερκούζεν έφυγε στην κόντρα αλλά ο Μπέντερ έκανε κακό τελείωμα, ενώ στο 9' ο Σαούλ έκανε κακό σουτ ο Γκρισμάν έβαλε το κεφάλι και βρήκε την μπάλα, η οποία έφυγε άουτ. Στο 13ο λεπτό, μετά από κόρνερ και φάση διαρκείας στα καρέ της Ατλέτικο, ο Σπάχιτς έβαλε την προβολή και ο Μάντζουκιτς έδιωξε πάνω στη γραμμή, ενώ στο

23' η Λεβερκούζεν άγγιξαν το γκολ. Ο Σπάχιτς έπιασε απίστευτο σουτ από πολύ μακριά, με την μπάλα να σταματά στη συμβολή των δοκαριών του Μογιά. Στο 29ο λεπτό ο Σαούλ έπιασε το μακρινό σουτ, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ, ενώ στο 39' ο Λένο πρόλαβε την τελευταία στιγμή κι έδιωξε προ του Γκρισμάν που ήταν έτοιμος να σκοράρει. Ο Σιμεόνε εκτός των άλλων είχε να αντιμετωπίσει και τα προβλήματα τραυματισμών που αντιμετώπισαν οι Σικέιρα και Σαούλ, με αποτέλεσμα στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, να τους αντικαταστήσει και τους δύο. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, οι «ροχιμπλάνκος» άγγιξαν το γκολ, καθώς ο Τιάγκο έπιασε το γυριστό μέσα από την περιοχή με τον Λένο να πέφτει και να διώχνει εντυπωσιακά

Στο 51ο λεπτό ο Ραούλ Γκαρθία προσπάθησε να αιφνιδιάσει από το κέντρο τον Λένο, αλλά δεν βρήκε στόχο, αλλά στ 57' οι «ασπιρίνες» έφτασαν στο γκολ. Ο Μπελαράμπι πάτησε με απίστευτο τακουνάκι στον Τσαλχάνογλου που με διαγώνιο σουτ από δεξιά έκανε το 1-0. το 71ο λεπτό ο Μογιά δεν ανησύχησε από την εκτέλεση φάουλ του Τσαλχάνογλου, ενώ στο 73' ο Τόρες έπιασε το σουτ στην κίνηση από κοντά, αλλά ο Λένο ενστικτωδώς απομάκρυνε και στην κόντρα ο Μογιά είπε όχι σε σουτ του Ντρμιτς. Στο 75' ο Τόρες σκόραρε αλλά η μπάλα είχε βγει (δεν φάνηκε καθαρά) μετά από το κόρνερ του Γκρισμάν και στο επόμενο λεπτό οι Ισπανοί έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τιάγκο.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Σπάχιτς, Χίλμπερτ, Παπαδόπουλος, Βέντελ, Μπέντερ (67' Ρόλφες), Τσαλχάνογλου (87' Μπραντ), Κάστρο, Μπελαράμπι, Σον, Ντρμιτς (80' Κίσλινγκ)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Μογιά, Γοδίν, Σικέιρα (38' Γκάμες), Χουανφράν, Μιράνδα, Τιάγκο, Αρντά (64' Τόρες), Γκάμπι, Σαούλ (42' Ραούλ Γκαρθία), Γκρισμάν, Μάντζουκιτς