08:02 6/5/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1 35η αγωνιστική

Παρί Σεν Ζερμέν-Βαλανσιέν 1-1
(83' Άλεξ/ 17' Ντάνιτς)

Στο "Παρκ Ντε Πρενς", η Παρί Σεν Ζερμέν είχε μια σπουδαία ευκαιρία να κατακτήσει από την 35η αγωνιστική και μαθηματικά τον τίτλο αλλά την πέταξε στα σκουπίδια μένοντας στο 1-1 με την Βαλανσιέν.
Όλα πήγαν στραβά για την πρωτοπόρο του γαλλικού πρωταθλήματος καθώς στο 17ο λεπτό ο Ντάνιτς έβαλε μπροστά

την Βαλανσιέν με την Παρί, από εκείνο το σημείο και μετά, να χάνει σημαντικές ευκαιρίες με Ιμπραΐμοβιτς, Νταβίντ Σίλβα, Παστόρε και Μάξγουελ ώστε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο.
Ωστόσο, όχι μόνο δεν ισοφάρισε η Παρί, αλλά έμεινε και με δέκα παίκτες στο 43ο λεπτό λόγω αποβολής του Τιάγκο Σίλβα με απευθείας κόκκινη κάρτα.
Τελικά η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι μπόρεσε τελικά να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας με γκολ του Άλεξ στο 83ο λεπτό και πλέον με νίκη την άλλη αγωνιστική στο "Ζερλάν", κόντρα στην Λιόν, θα στεφθεί πρωταθλήτρια και μαθηματικά.