Ο Αντετοκούνμπο «τάπωσε» τον Ντουράντ!

09:59 17/11/2013 - Πηγή: AEK365

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πήρε αρκετό χρόνο (15 λεπτά), αλλά περιορίστηκε σε αμυντικά καθήκοντα παίρνοντας ως... παράσημο μια τάπα στον Κέβιν Ντουράντ!

Ο νεαρός διεθνής των Μπακς είχε 2 πόντους με 1/3 σουτ, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη και 2 κοψίματα στην ήττα της ομάδας του από τους Θάντερ με 92-79, με τους Ντουράντ και Γουέστμπρουκ να οδηγούν την ομάδα του Οκλαχόμα με 50 πόντους!

Την ίδια ώρα οι Μπουλς έβαζαν τέλος στο αήττητο των Πέισερς που ήταν η μόνη ομάδα που δεν είχε... πικραθεί ως σήμερα. Η ομάδα του Σικάγο προηγήθηκε ακόμα και με 33 πόντους,

πριν φτάσει στο τελικό 110-94 με κορυφαίο τον Ντέρικ Ρόουζ που είχε 20 πόντους με 6/11 τρίποντα.

Στους Καβαλίερς, οι φήμες περί... ξύλου στα αποδυτήρια μετά το στραβό ξεκίνημα, «έσβησαν» με τη νίκη (103-96 στην παράταση) στην Ουάσινγκτον επί των Γουίζαρντς. Ο Ντιόν Γουάιτερς, που φέρεται να συμμετείχε στα «επεισόδια» έμεινε εκτός αποστολής λόγω ίωσης (;), ωστόσο ο Κίρι Ίρβινγκ έπαιξε για όλους. Με 41 πόντους (10/21 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 9/9 βολές) σε 42 λεπτά συμμετοχής ήταν ο κορυφαίος του αγώνα.