Νίκη σωτηρίας για ΠΑΟ

23:27 6/3/2013 - Πηγή: AEK365

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για τη σωτηρία του πέτυχε το βράδυ της Τετάρτης ο Παναθηναϊκός, καθώς στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Α1 επικράτησε με 3-1 (25-20, 25-20, 16-25, 25-8) επί των Μακεδόνων και προσπέρασε στη βαθμολογία, όχι μόνο την ομάδα των Κυμίνων, αλλά και το Ανατόλια, ενώ «έπιασε» στους 25 βαθμούς τα Βριλήσσια.

Οι «πράσινες» μπορεί να έχασαν ένα σετ,

όμως, και οι Μακεδόνες είχαν πάρει τη νίκη με 3-1 στο ματς του Α' γύρου, κάτι που σημαίνει ότι σε περίπτωση ισοβαθμίας, θα μετρήσουν οι πόντοι στα μεταξύ τους παιχνίδια και σε αυτή την περίπτωση αυτή, ο Παναθηναϊκός είναι ευνοημένος, έναντι των Μακεδόνων.

Το παιχνίδι της Κυψέλης θύμιζε «τελικό» και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου (8-7, 12-10) σετ, όμως, στο 24-16, οι Μακεδόνες έκαναν ένα σερί 4-0 και μείωσαν σε 24-20 για να χάσουν το σετ στην επόμενη επίθεση.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες ήταν και πάλι κοντά στο σκορ (9-8, 18-16, 22-20), με τις «πράσινες», όμως, να καταφέρνουν να κάνουν το 2-0 ούσες καλύτερες στις λεπτομέρειες (25-20).
Στο τρίτο σετ, το σκηνικό άλλαξε, με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν το πάνω χέρι (6-8, 9-15, 11-20) και να ξαναμπαίνουν στο παιχνίδι (16-25), αφού κυνηγούσαν τουλάχιστον το καλύτερο αποτέλεσμα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Τελικά, το 3-1 έγινε με συνοπτικές διαδικασίες, αφού οι Μακεδόνες δεν κατάφεραν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό, ενώ οι γηπεδούχες είχαν «επιστρέψει» για τα καλά.

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα, ο Μανώλης Σκουληκάρης, είπε: «Δυστυχώς στο τέλος, χάσαμε τη συγκέντρωση μας, κάναμε λάθη στην υποδοχή και χάσαμε εύκολα το τέταρτο σετ. Ωστόσο, στα δύο πρώτα σετ θεωρώ ότι σετ έγιναν λάθη της διαιτησίας που μας εκνεύρισαν και χάσαμε στις λεπτομέρειες. Γενικώς έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι σε εξαιρετική ατμόσφαιρα, αλλά πιστεύω ότι δικαιούμασταν το κάτι παραπάνω, το οποίο δεν μας άφησαν να το πάρουμε. Συνεχίζουμε, όμως, αν και το πρωτάθλημα γίνεται πιο δύσκολο για εμάς, αλλά και για τους υπόλοιπους. Θεωρητικά κάποια ματς είναι χαμένα, αλλά όλα στην πράξη θα φανούν. Σήμερα το Ανατόλια πήρε βαθμό από την ΑΕΚ, άρα όλα στο γήπεδο, φαίνονται».

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Κουντουρά 10 (4 άσοι, 1/4 επ., 5 μπλοκ), Ιχτιάρη 8 (1 άσος, 3/5 επ., 4 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 14 (12/35 επ., 2 μπλοκ), Πέρεζ 12 (2 άσοι, 9/27 επ., 53% υπ. - 40% άριστες, 1 μπλοκ), Καββαδία 8 (2 άσοι, 5/10 επ., 1 μπλοκ), Νούσια 10 (1 άσος, 8/23 επ., 34% υπ. - 19% άριστες, 1 μπλοκ), Μυλωνά (λ., 44% υπ. - 31% άριστες), Τσατσούρη.

Μακεδόνες Αξιού (Σκουληκάρης): Δραγουμάνου 14 (4 άσοι, 10/26 επ., 29% υπ. - 18% άριστες), Τυφλιώρη 6 (1 άσος, 3/14 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 17 (3 άσοι, 14/43 επ., 46% υπ. - 29% άριστες), Μηλοβιανού 2 (1 άσος, 1/10 επ.), Βεργίδου 2 (2 μπλοκ), Μεταξά 5 (2 άσοι, 1/3 επ.), Αλβανού (λ, 43% υπ. - 19% άριστες), Μαλιγκάνη 3 (3/6 επ.).