Μόνος του και όλοι τους…

23:32 14/11/2012 - Πηγή: AEK365

ΣΟΥΗΔΙΑ- ΑΓΓΛΙΑ: 2-4
Γήπεδο: Γήπεδο φιλίας

Με σόου του Ιμπραΐμοβιτς, η Σουηδία πήρε τη νίκη με 4-2 στο μεγάλο φιλικό με την Αγγλία.

Η Σουηδία άνοιξε το σκορ στην πρώτη της καλή φάση στο 20', καθώς ο Όλσον έκανε τη σέντρα και ο Ίμπρα με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Χαρτ. Η Αγγλία είχε ένα καλό σουτ του Τζόνσον στο 26ο λεπτό, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ ενώ στο 27' ο Ρανέγκιε πιέστηκε από τον Κέχιλ και δεν μπόρεσε να κάνει καλό πλασέ. Η Αγγλία ανέβασε στροφές και στ 35' ο Στέρλινγκ με κοντινό πλασέ

μετά από σέντρα του Γιανγκ, έφερε στα ίσια το ματς, ενώ στο 38' έκανε το 2-1. Ο Τζέραρντ εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Κόκερ από κοντά νίκησε τον Ίζακσον. Στο 41' το σουτ του Ίμπρα κόντραρε κι έφυγε κόρνερ αλλά στο 77' ο σταρ των Σουηδών με άπιαστο βολέ έκανε το 2-2.

Όλα έδειχναν πως το ματς θα έληγε ισόπαλο, αλλά στο 84' ο Ιμπραΐμοβιτς έστησε την μπάλα στα 25 μέτρα από την εστία και με τρομερό φάουλ πέτυχε χατ τρικ ενώ στις καθυστερήσεις πέτυχε και 4ο γκολ με τρομερό γυριστό έξω από την περιοχή κι ενώ ο Χαρτ είχε βγει από την εστία του.

ΣΟΥΗΔΙΑ: Ίζακσον, Όλσον (46' Σαφάρι), Μ.Όλσον, Γκράνβιστ (73' Άντονσον), Κάλστρμ (46' Κάλστρομ), Λούστιγκ (74' Σανά), Λάρσον (85' Γιάνσον), Ελμ, Κατσάνικλιτς, Ιμπραΐμοβιτς, Ρανέγκιε (89' Βέρνμπλουμ).

ΑΓΓΛΙΑ: Χαρτ, Τζόνσον (75' Τζέκινσον), Μπέινς, Κέχιλ, Κόκερ (74' Σόουκρος), Τζέραρντ (75' Χάντλστοουν), Γιανγκ (61' Στάριτζ), Όσμαν, Κλέβερλι (61' Γουίλσιρ), Στέρλινγκ (85' Ζαχά), Γουέλμπεκ.