Μέχρι το 92' ήταν στα μπαράζ αλλά τελικά έκατσε σπίτι!

12:07 16/10/2013 - Πηγή: AEK365

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΖΩΝΗ ΒΟΡΕΙΑΣ, ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΚΑΡΑΪΒΙΚΗΣ

Στον Παναμά τραβάνε τα μαλλιά τους καθώς έχασαν μέσα από τα χέρια τους το εισιτήριο για τα μπαράζ καθώς ηττήθηκαν στην έδρα τους από τους Αμερικανούς, που έπαιξαν με πολλούς αναπληρωματικούς, με σκορ 3-2 παρόλο που μέχρι το 92' κέρδιζαν με 2-1.
Στο 18' ο Γκάμπριελ Τόρες έκανε το 1-0 για τον Παναμά με τους Αμερικανούς να ισοφαρίζουν με τον Ορόσκο στο 64ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν ξανά προβάδισμα επτά λεπτά πριν το τέλος με γκολ του Τεχάδα και εκεί που όλα έδειχναν πως ο Παναμάς θα πάει στα μπαράζ ήρθε το μεγάλο κάζο στις καθυστερήσεις. Στο 92' ο Τζούζι ισοφαρίζει για τις ΗΠΑ και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιόχανσον έκανε το 2-3 αφήνοντας... ξερούς τους Παναμέζους.
Η ήττα του Παναμά ευνόησε το Μεξικό που θα δώσει αγώνα μπαράζ παρά την ήττα με 2-1 από την Κόστα Ρίκα που είχε ήδη εξασφαλίσει εισιτήριο για τα τελικά. Στο 25ο λεπτό ο Μπράιαν Ρουίζ έκανε το 1-0 για την Κόστα Ρίκα αλλά η απάντηση των Μεξικάνων ήρθε τρία λεπτά αργότερα με τον Ορίμπε Περάλτα. Στην συνέχεια το Μεξικό έχασε αρκετές ευκαιρίες με τον Αλβάρο Σαμπόριο στο 64ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό 2-1 για την Κόστα Ρίκα.
Από την στιγμή που το Μεξικό ηττήθηκε στην Ονδούρα αρκούσε και ο ένας βαθμός για να πάει απευθείας στο Μουντιάλ και τον πήρε χάρη στο 2-2 κόντρα στην Τζαμάικα. Στα πρώτα δυο λεπτά το σκορ ήταν ήδη 1-1 καθώς στο πρώτο λεπτό ο Κόστλι έβαλε μπροστά την Ονδούρα και ένα λεπτό αργότερα ο συμπαίκτης του, Χόρχε Κλάρος, με αυτογκόλ ισοφάρισε για λογαριασμό της Τζαμάικας. Ο Μάινορ Φιγκερόα με ωραία εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-1 για την Ονδούρα στο 33' με το τελικό 2-2 να διαμορφώνεται στο 60ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ροντόλφο Όστιν.