ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 17η αγωνιστική

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 0-0

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό στάδιο Λειβαδιάς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)

Κάνοντας τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση, ο Ολυμπιακός κατάφερε να νικήσει με 1-0 τον Λεβαδειακό, χάρη στον Βοσκάκη, με γκολ

στο 90+7'. Οι Πειραιώτες εμφανίστηκαν ασύνδετοι και κουρασμένοι, με αποτέλεσμα ο Λεβαδειακός να τους περιορίσει. Οι Βοιωτοί μάλιστα είχαν δύο δοκάρια και αρκετές ευκαιρίες αλλά ο Βοσκάκης δεν τους άφησε να πάρουν ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας.
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και στο 10ο λεπτό ο Τζεμπούρ βρήκε χώρο και με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία, ωστόσο στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Λεβαδειακός λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό Ο Πόι προσπάθησε να κρεμάσει από μακριά τον Μέγιερι, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Η ομάδα της Λειβαδιάς ανέβηκε ψυχολογικά και αγωνιστικά στη συνέχεια και στο 21' από λάθος του Κοντρέρας, ο Ροτζέριο έβγαλε φάτσα με το τέρμα τον Κόρμπο, ο οποίος απέναντι από τον Μέγιερι πλάσαρε πάνω από την εστία. Ο Ολυμπιακός απάντησε στις ευκαιρίες στο 23' με τον Γκρέκο να βγαίνει απέναντι από τον Κυριακίδη, αλλά να μην μπορεί να πλασάρει σωστά, ενώ στο 27' ο Χολέμπας εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Τοροσίδης γύρισε για τον Τζεμπούρ στο πρώτο δοκάρι, ο οποίος έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 31' ο Ολυμπιακός έχασε ακόμη μια ευκαιρία, καθώς ο Χολέμπας σέντραρε από αριστερά κι ο Γκρέκο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά δυναμικά και στο 49' ο Χολέμπας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μανωλάς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Ωστόσο ο Ολυμπιακός παρά την κατοχή της μπάλας δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά τον Κυριακίδη, ενώ στο 81' ο Λεβαδειακός είχε και 2ο δοκάρι. Ο Ακόστα έπιασε ένα τρομερό σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στο δοκάρι ρου εμβρόντητου Μέγιερι. Τέσσερα λεπτά μετά η κεφαλιά του Μήτρογλου κατέληξε άουτ, ενώ στο 89' μετά από γύρισμα στην περιοχή του Λεβαδειακού του Μοντέστο, ο Τοροσίδης από πολύ κοντά έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε πάνω στην γραμμή από το κεφάλι του Κόρμπου. Στο 90+6' μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Λεβαδειακού, ο Μοντέστο σούταρε αλλά ο Κυριακίδης απομάκρυνε δύσκολα αλλά ο Βοσκάκης δεν τελείωσε το ματς εκεί. Κι έτσι στο 90+7', μετά από εκτέλεση φάουλ του Πίνο, ο Τζεμπούρ πετάχτηκε στην καρδιά της περιοχής και με κεφαλιά σκόραρε κάνοντας το 1-0

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Κυριακίδης, Μουλόπουλος, Λισγάρας, Χοσέμι, Γεωργίου, Νικολακάκης, Κόρμπος, Ζησόπουλος, Πόι (71' Ακόστα), Ροτζέριο (90+2' Mίλιεβιτς), Βασιλείου (86' Ρομέου).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγιερι, Χολέβας, Μανωλά, Κοντρέρας, Τοροσίδης, Μανιάτης, Μοδέστο, Γκρέκο (46' Πίνο), Αμπντούν (80' Πάντελιτς), Μασάντο (70' Μήτρογλου), Τζεμπούρ